Lokaty terminowe przez internet – wygodny sposób na oszczędzanie

Niedawna sytuacja związana z pandemią, lockdownem i kryzysem gospodarczym pokazała wielu ludziom, jak ważne są oszczędności, które pozwalają przetrzymać trudniejszy ekonomicznie czas lub stanowią zabezpieczenie, przez które nie musimy tak bardzo martwić się o obecną sytuację. Różnego rodzaju ankiety i badania pokazały też, że obecnie większy odsetek Polaków zamierza gromadzić oszczędności.

To odpowiedzialny krok, który warto podjąć i którego należy się trzymać. Ale aby oszczędzanie było skuteczne, należy poznać pewne instrumenty finansowe, które je umożliwiają lub ułatwiają. Jednym z nich są lokaty online. Zobacz, jak działają i dlaczego warto im zaufać.

Lokata terminowa – co to takiego?

Lokaty online to lokaty terminowe, które zawierane są przez internet, bez wychodzenia z domu. Powinniśmy zatem zacząć od wyjaśnienia, czym jest lokata terminowa.

Lokata terminowa to taki produkt bankowy, na który wpłacamy pewną kwotę pieniędzy na ustalony z góry czas, w zamian za co po zakończeniu lokaty bank pomnaża ową kwotę o określony procent. Lokaty terminowe różnią się między sobą kilkoma parametrami – zarówno w obrębie jednego banku (większość banków oferuje kilka lokat do wyboru, dłuższych i krótszych), jak i pomiędzy różnymi bankami.

Wysokość oprocentowania lokat z jednak strony ustalana jest przez bank, z drugiej strony – zależna od aktualnej sytuacji gospodarczej i związanej z nią wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. W praktyce oznacza to, że lokaty online mogą być bardziej lub mniej opłacalne w poszczególnych latach, jeśli zmienia się sytuacja ekonomiczna w kraju. Przy czym oprocentowanie lokaty, którą otwieramy, jest stałe i znane od początku, wysokość oprocentowania zmienia się jedynie w ramach oferty nowych lokat.

Jak działają lokaty online

Jak wspomnieliśmy, lokaty online to lokaty terminowe otwierane przez internet, oprócz tego niczym się nie wyróżniają. Lokaty online założymy za pośrednictwem internetowego systemu naszego banku lub aplikacji na smartfonie. W zależności od konkretnego banku lokaty online zlokalizowane mogą być w różnych zakładkach o odmiennych nazwach, ale zwykle nie powinno być problemów z ich znalezieniem. Otwarcie lokaty nie wiąże się z koniecznością podpisywania dodatkowych umów, dzięki czemu lokaty online bez wychodzenia z domu czy wizyt kuriera są możliwe. Całość odbywa się też błyskawicznie – lokata otwarta jest już kilka sekund po jej wyklikaniu.

Otwierając lokaty przez internet, należy zdecydować, na jak długi czas chcemy zamrozić swoje środki. Ilość opcji zależy od banku, zwykle jednak proponowane są lokaty nieco krótsze, na okres 2 czy 3 miesięcy, oraz nieco dłuższe, 1 czy 2 lat. Zazwyczaj im dłuższy czas trwania lokaty, tym wyższe oprocentowanie, ale nie jest to żelazną regułą. Warto jednak wiedzieć, że oprocentowanie lokaty zawsze podawane jest w skali roku, nawet jeśli lokata trwa krócej. Oznacza to, że jeśli np. zawieramy lokatę 3-miesięczną z oprocentowaniem 4 procent w skali roku, to po upływie trzech miesięcy pieniądze odłożone w ten sposób zostaną powiększone o 1 procent ich wartości (czyli jedną czwartą z 4 procent).

Zalety lokaty online

Lokaty online to przede wszystkim skuteczny sposób na oszczędzanie. Odkładamy na nie pewną kwotę, która zostaje zamrożona na określony czas i nie możemy po nią sięgnąć, uszczuplić ją o jakąś kwotę, jak to się dzieje np. w przypadku kont oszczędnościowych. Oczywiście w tak zwanych sytuacjach podbramkowych, kiedy potrzebowalibyśmy zainwestowanych pieniędzy, możemy zamknąć lokatę przed upływem wymaganego czasu, wtedy od razu odzyskamy zainwestowane pieniądze, jednak stracimy wypracowane odsetki – przynajmniej w większości przypadków, bo niektóre banki oferują takie lokaty terminowe, w których odsetki zostaną naliczone w części odpowiadającej części trwania lokaty.

Oprócz tego lokaty online dają dużą wygodę, ponieważ możesz założyć je w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca. Wystarczy tylko komputer albo smartfon i połączenie z internetem. Nie musisz pojawiać się w banku ani stać w kolejkach.