Jak ograniczyć ślad węglowy w swoim domu?

Ciepła, pełna kolorów jesień to miłe doświadczenie, kiedy jesteśmy przyzwyczajeni do deszczu i chłodu. W takich warunkach łatwo zapomnieć, że wyjątkowo słoneczna jesień w naszej sferze klimatycznej jest niepokojąca. Oznacza bowiem gwałtowny wzrost średniej temperatury Ziemi. W Polsce dużo łatwiej można odczuć to latem, kiedy temperatury w ciągu dnia przekraczają dotychczasowe normy, a gorące noce nie dają ukojenia. W obliczu zmian klimatycznych postępujących w zasadzie z roku na rok coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę ze zmian, które musimy natychmiast wprowadzić w życie, by ograniczyć ślad węglowy. Co można zrobić we własnym domu? Podpowiadamy, jak z głową podchodzić do troski o środowisko.

Czym jest ślad węglowy i dlaczego należy go zmniejszać?

Ograniczenie śladu węglowego jest jednym z podjętych przez Unię Europejską zobowiązań, prowadzącym do neutralności klimatycznej. Najważniejszym celem jest ograniczenie o 40% emisji gazów cieplarnianych do roku 2030, a w dalszej perspektywie – wyzerowanie emisji. Według planu Wspólnoty ma on zostać osiągnięty w połowie XXI wieku. W realizację tego zadania zostały włączone wszystkie kraje członkowskie. Z perspektywy działań europejskich, ograniczenie emisji dotyczy przede wszystkim przemysłu i gospodarki. Jednak również każdy z nas indywidualnie może przyczynić się do ograniczenia emisji i zmniejszenia swojego śladu węglowego.

Dlaczego jest to takie istotne? Ślad węglowy jest sumą emisji gazów cieplarnianych, wytwarzanych przez jednostki i organizacje, a powodowany jest przez zużycie między innymi energii elektrycznej czy w trakcie pozyskiwania surowców do jej wytworzenia. Jego ograniczenie jest konieczne ze względu na to, że duże ilości CO2 w atmosferze zagrażają równowadze klimatycznej planety, pogłębiając kolejne zmiany.

Organizacja domu z korzyścią dla środowiska

Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla z poziomu własnego gospodarstwa domowego jest działanie, na które ma wpływ jednostka. Grupy aktywistów klimatycznych i lobbyści są w stanie działać na rzecz ograniczeń w gospodarce i przemyśle. Dzięki proklimatycznym rozwiązaniom każdy w jakiejś części przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Ślad węglowy jest w większości przypadków nieuświadomiony i warto go policzyć. To umożliwi sprawdzenie, w jakich dziedzinach życia codziennego możliwe jest wprowadzenie niezbędnych zmian. Dostępne online kalkulatory śladu węglowego biorą pod uwagę takie kwestie jak miejsce zamieszkania, rodzaj lokalu i szczegóły dotyczące ogrzewania. Dodatkowo uwzględnia się również preferowany środek transportu.

Jakie działania pozwalają ograniczyć indywidualny ślad węglowy?

Największy wpływ na produkcję CO2 i powstawanie śladu węglowego ma sposób ogrzewania domu. Dlatego też jest to pierwsza kwestia, którą należy wziąć pod uwagę. W wielu miastach dostępne są obecnie programy, które umożliwiają wymianę najbardziej szkodliwych pieców węglowych na ogrzewanie gazowe. W dopiero projektowanych budynkach warto rozważyć instalację paneli fotowoltaicznych, które umożliwiają korzystanie z odnawialnych źródeł energii. W polskich warunków nie są one w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowania, ale mogą ją przynajmniej uzupełnić. Innym rozwiązaniem jest instalacja pompy ciepła, która poza zmniejszeniem kosztów ogrzewania domu, jest też dużo bardziej ekologiczna niż tradycyjne rozwiązania.

W celu zmniejszenia produkowanego przez domowników śladu węglowego warto rozważyć zmianę nawyków komunikacyjnych. W dużych miastach, gdzie funkcjonuje dobrze zorganizowany transport publiczny, nawet częściowa zamiana prywatnego samochodu na metro, tramwaj lub autobusy miejskie nie tylko ogranicza ślad węglowy, ale też zmniejsza koszty życia.

Organizacje ekologiczne i prozwierzęce podkreślają, że ślad węglowy przemysłowej hodowli mięsa jest zbliżony do tego, który produkują największe fabryki. Z perspektywy jednostki już ograniczenie spożycia mięsa o połowę pozwala zmniejszyć ślad węglowy, jaki w zapośredniczony sposób produkuje gospodarstwo domowe.

Rozwiązaniem, które również można wprowadzić do codziennej rutyny, jest odpowiednia segregacja odpadów. Na większości osiedli nie ma obecnie problemu z wyrzucaniem różnego rodzaju śmieci do odpowiednich pojemników, a systemy domowej segregacji pozwalają w łatwy sposób rozdzielić odpady.