Jak zmodernizować pracę w wielkopowierzchniowym magazynie?

Efektywność w pracy jest ważna i wpływa na plan produkcyjny. Niewątpliwie wprowadzenie określonych założeń finansowych w oparciu o skalę mikro, mezo i makro może wpływać na wydajność. Jednak w tym przypadku trzeba też zastosować smart rozwiązania, ale i pozornie nieistotne. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was ten poradnik. Dziś przedstawimy Wam zasady modernizacji pracy w wielkopowierzchniowym magazynie.

Wydajność na najwyższym poziomie

Praca w wielkopowierzchniowym magazynie musi być maksymalnie wydajna, bo tylko wtedy można mówić o zyskach. Modernizacja każdego magazynu wydaje się trudna, jednak nie można od razu się zniechęcać. Choć z drugiej strony trzeba liczyć się z tym, że inwestowanie wymaga posiadania określonego kapitału finansowego. Można rzecz jasna wykorzystać rezerwy finansowe. Zawsze warto sprawdzić, czy przypadkiem akurat dla Waszej branży nie ma dedykowanych dofinansowań, które rzeczywiście pozwolą Wam na długoterminowe inwestycje. Na samym początku należy wprowadzić system zarządzania. W tym przypadku można pozwolić sobie na smart rozwiązania, które wpływają na pracę. Systemy ERP zapewniają maksimum wygody. Pozwalają na kontrolowanie, ale i koordynowanie procesów magazynowych i co istotne część z nich może zostać w pełni zautomatyzowana. Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji eliminuje potencjalne ryzyko błędu ludzkiego i wpływa na określenie możliwości całego procesu zarządzania. Na bieżąco dokonywane są analizy procesu zarządzania magazynem i na podstawie danych można usprawnić logistykę pracy, a przy tym oczywiście też wyniki finansowe. System ERP szybko działa i na bieżąco tworzy rozbudowane analizy. Wdrożenia wybranych modułów pozwala nie tylko zaplanować organizację pracy, ale też ją usprawnić. Gdy dojdzie do błędu ludzkiego na bieżąco jesteście w stanie go wychwycić i to oczywiście dzięki smart rozwiązaniom systemu ERP.

Zatrudnianie wykwalifikowanej kadry pracowniczej i tej zarządzającej

Choć wiele rozwiązań smart pozwala na maksymalne zmodernizowanie pracy w dużym magazynie, to jednak są takie prace, które musi wykonać człowiek. Dlatego nie można pomijać faktu jak dużą rolę odgrywa zatrudnienie wykwalifikowanej kadry pracowniczej, ale i zarządzającej. Jednocześnie należy wprowadzać szkolenia oraz wdrożenia systemowe, dzięki którym rzeczywiście nie tylko efektywność pracy, ale i jakość wzrosną. W tym przypadku jednakowo dużą rolę odgrywają pracownicy fizyczni, ale i kadra zarządzająca. Tylko współpraca połączona z umiejętnościami miękkimi i twardymi może gwarantować sukces i sprawić, iż zyski będą się powiększać.

Stan techniczny floty

Nie można zapominać, że aby móc mówić o efektywności pracy należy dysponować flotą maszyn, które są w pełni sprawne i nowoczesne. Jeżeli będą regularnie się psuły, to zwyczajnie będzie dochodzić do przerw w pracy, co oczywiście nie jest opłacalne. Regularne sprawdzanie stanu technicznego także się liczy i już na wczesnym etapie pozwala na eliminację usterek. Do tego zwróćcie jeszcze uwagę na opony przemysłowe, które także mają duży wpływ na efektywność pracy, ale i bezpieczeństwo. Powinny zapewniać dobrą przyczepność. Dostępne są opony pneumatyczne diagonalne, ale i radialne. Te pierwsze mają dobrą trakcję, stabilność, ale cechuje je także odporność na uszkodzenia ściany bocznej. Z kolei opony do przemysłu radialne zapewniają wysoki komfort jazdy, ale i niskie opory toczenia, co zapewnia mniejsze zużycie energii elektrycznej (w końcu w pomieszczeniach nie można stosować wózków na paliwa).

Ekologiczne rozwiązania na miarę oczekiwań

Trzeba też zadbać o ekologię, które obecnie ma tak duże znaczenie. Ale trzeba przyznać, że wprowadzenie rozwiązań ekologicznych się opłaca, bo można obniżyć koszty produkcji, rachunki, a przy tym zwiększa się konkurencyjność na rynku pracy. Z tego też powodu warto zdecydować się na termomodernizację. Można także pomyśleć o zamontowaniu samych paneli fotowoltaicznych, które obniżą rachunki za energię elektryczną. Do tego ogrzewanie danej przestrzeni również powinno być ekologiczne, stąd piecie kondensacyjne dobrze się sprawdzą.