Kredyt na samochód dostawczy – 5 najważniejszych kwestii

Część przedsiębiorców korzysta w firmie z prywatnego auta, ale wielu decyduje się na zakup pojazdu przeznaczonego właśnie do działalności firmowej. Jednym z popularnych sposobów na sfinansowanie zakupu jest kredyt samochodowy. Oto 5 najważniejszych kwestii, o których trzeba pamiętać, kupując auto na raty.

Kredyt na samochód – sposób na sfinansowanie auta

Planując zakup auto dostawczego, nie trzeba sięgać po kredyt gotówkowy. Zwykle lepszym rozwiązaniem może być kredyt samochodowy. Dzięki możliwości sfinansowania go w ratach, czyli odłożenia płatności w czasie, firma nie odczuje tak mocno obciążenia budżetu. Kredyt na samochód używany lub nowy można otrzymać w wielu bankach, a termin spłaty jest określony w zawartej między stronami umowie.

Samochód na raty – ustal rodzaj i wysokość kredytu

Zwykle kredyt samochodowy jest korzystniej oprocentowany niż inne rodzaje pożyczek oferowanych przez banki. Na początku trzeba określić, jaki pojazd nas interesuje – osobowy czy inny, nowy, używany, ekonomiczny, dostawczy czy może elegancka limuzyna? Od tego zależy rodzaj i wysokość kredytu oraz warunki jego spłaty. Następnie zapoznaj się z ofertą kredytową różnych banków i porównaj proponowane przez nie warunki.

1. Kredyt samochodowy – kalkulacja

Kupno samochodu firmowego można sfinansować kredytem samochodowym. Możliwość zapłaty za samochód w ratach stanowi dużą pokusę. Kredyt na samochód dostawczy pozwala na zakup nowego lub używanego pojazdu z dowolnego źródła, m.in. z salonu, giełdy czy od osoby prywatnej. Przed podpisaniem umowy warto jednak sprawdzić warunki, aby nie przeoczyć dodatkowych kosztów.

Można też skorzystać ze specjalnego kalkulatora, dzięki któremu szybko porównamy wybrane kredyty na samochód oraz ich oprocentowanie, a także okres kredytowania, co pozwoli znaleźć najlepszą opcję. Poza oprocentowaniem ważny jest żądany przez dany bank rodzaj zabezpieczenia oraz informacja na temat ubezpieczenia pojazdu, np. cesja zapisana w dowodzie rejestracyjnym, oraz możliwość złożenia wniosku o kredyt online. Kalkulator kredytów samochodowych pozwoli szybko zobrazować oferty poszczególnych banków i wyłowić najkorzystniejszą.

2. Przygotuj niezbędne dokumenty

Kredyt na samochód dostawczy nie musi wiązać się z dużymi formalnościami. Przed spotkaniem w banku należy przygotować potrzebne dokumenty – między innymi NIP i REGON firmy, zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami i składkami na ubezpieczenie oraz dokumenty potwierdzające wysokość majątku firmowego i dochody firmy.

3. Kredyt samochodowy – na zakup auta służbowego

Uzyskane środki należy przeznaczyć na zakup samochodu służbowego, na przykład dostawczego. Wtedy zakupiony pojazd zostanie uznany za składnik majątku firmowego, a wydatki z nim związane można uznać za koszty uzyskania przychodu.

4. Sprzedaż samochodu na kredyt

Prawo sprzedaży zakupionego na kredyt auta zależy od ustanowionego przez dany bank zabezpieczenia kredytu. Jeśli chodzi o kredyt samochodowy, pojazd stanowi zwykle zabezpieczenie pożyczki, dlatego jego sprzedaż jest trudna albo niemożliwa. Trzeba to dokładnie sprawdzić w regulaminie oraz umowie albo spłacić całe zobowiązanie wcześniej – jeśli bank wyrazi zgodę. W tej sprawie trzeba skontaktować się z pracownikiem danego banku i ustalić z nim warunki oraz możliwe rozwiązania.

5. Auto nowe czy używane?

Wybrany samochód może być zarówno nowy, jak i używany. Każde auto na raty – z salonu lub kilkuletnie – można w ten sposób wygodnie nabyć, rozkładając spłatę zgodnie z możliwościami firmy. Od właściciela firmy zależy, czy auto będzie pochodziło z salonu, czy z drugiej ręki. Otrzymany kredyt samochodów dostawczych można wykorzystać na zakup dowolnego pojazdu.