KASK SZCZĘKOWY CZY INTEGRALNY – KTÓRY WYBRAĆ?

Rodzaje kasków do motocykla

Kask integralny jest najbardziej popularnym wariantem. Inaczej nazywa się go jako kask zamknięty. Popularność modeli przekłada się na największy wybór kasków na rynku. Charakteryzuje go przede wszystkim bardzo duża uniwersalność, umożliwiająca jazdę przy codziennej jeździe po mieście lub na wycieczce turystycznej.

Kaski szczękowe posiadają charakterystyczny mechanizm umożliwiający podnoszenie i opuszczanie przyłbicy. Dzięki temu nie trzeba zdejmować kasku z głowy, tylko wystarczy skorzystać z mechanizmu. Takie rozwiązanie jest zwłaszcza polecane dla osób jeżdżących na dłuższe trasy. Będzie to bardzo duże ułatwienie podczas turystycznych wycieczek jednośladowcem. Takie modele często wyposażone są w specjalne nakładki przeciwsłoneczne.

Wyróżnia się też inne typy kasków- otwarte i enduro. Te pierwsze stosowane są zwykle w przypadku pojazdów nie rozwijających zbyt dużych prędkości. Nie są one obudowane, dlatego nie nadają się do motorów. Drugi typ kasków nie posiada szybki. Dlatego przy korzystaniu niezbędne będą specjalne gogle. Dużym plusem kasku jest wentylacja, jednak również charakteryzuje się mniejszą ochroną na urazy mechaniczne.

Wady i zalety kasków integralnych

Zalety:

 • Uważany jest on za najbardziej komfortowy i najbezpieczniejszy model. Wynika to z przemyślanej konstrukcji oraz braku możliwości oderwania szczęki kasku.
 • Tego rodzaju produkty są lżejsze od kasków szczękowych. Dzięki temu mobilność głowy jest znacznie większa.
 • Praktycznie każdy model charakteryzuje się dobrą izolacją dźwięku oraz komfortową wentylacją.
 • Aerodynamiczny kształt kasku umożliwia szybką jazdę w komfortowych warunkach.

Wady:

 • Nie jest tak wygodny jak kask szczękowy.
 • Gorzej sprawdza się na dłuższych trasach od kasków szczękowych.
 • Nie posiada ruchomej szczęki.

Wady i zalety kasków szczękowych

Zalety:

 • Główną cechą tego rodzaju produktów jest obecność otwieranej szybki. Dzięki otwieranej szczęce kask łączy w sobie atuty modeli otwartych i integralnych.
 • Zabezpieczenia głowy są bardzo dobre, dzięki czemu jazda motocyklem jest bezpieczna.
 • Czas otwierania i zamykania szczęki jest bardzo krótki.
 • Wyściółka kasków szczękowych jest bardzo komfortowa. Charakteryzuje ją także dobra aerodynamika.

Wady:

 • Rozbudowana konstrukcja powoduje, że kaski są zwykle cięższe od integralnych.
 • Niektóre modele zwłaszcza te tańsze charakteryzują się względnie słabym tłumieniem dźwięków.
 • Przy niektórych wypadkach otwierana szczęka może ulec wyłamaniu. Oczywiście może to nieść za soba konsekwencje dla zdrowia.

Dla kogo kas integralny a dala kogo kask szczękowy?

Kaski integralne zwykle dedykowane są dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z motorami. Badania również wskazują, że są one względnie bezpieczniejsze od modeli szczękowych. Charakteryzuje je dobra aerodynamika oraz są komfortowe w użytkowaniu. Niski ciężar właściwy jest również pożądany. Doskonale nadają się do jazdy po mieście lub krótszych tras.

Kaski szczękowe natomiast sprawdzą się znacznie lepiej podczas turystycznych podróży. Wynika to z obecności szczęk, które zdecydowanie podnoszą komfort jazdy, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Problem natomiast stanowi ryzyko wyrwania szczęki przy mocnym uderzeniu. Dużym plusem są dodatki dla tego rodzaju produktów w postaci szkieł przeciwsłonecznych. Pomimo większego ciężaru kasków szczękowych kierowcy uważają je za wygodniejsze od konkurencyjnych modeli. Przy zdecydowaniu się na ten typ należy zwrócić uwagę na wiele parametrów technicznych. Tańsze produkty mogą nie spełnić oczekiwań. Przykładowo będą miały słabą izolację dźwięków, przez co jazda stanie się niekomfortowa. Przy wyborze kasku warto potraktować to jako inwestycję na lata. https://readytoride.com.pl/Kaski-i-gogle-c16 to przykład strony z eksperckimi kaskami.