Konsolidacja zobowiązań finansowych – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Konsolidacja zobowiązań to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej Polaków napotykających problemy ze spłatą określonych produktów finansowych. Jej wysoka popularność wynika z licznych zalet.

Powinniśmy wiedzieć o tym, że nie wszystkie osoby mogą skorzystać z takiej konsolidacji. Warto poza tym przeanalizować ofertę kilku różnych instytucji finansowych. Dzięki temu zapewnimy sobie większe oszczędności.

Konsolidacja zobowiązań – jak ją możemy scharakteryzować?

Konsolidacja zobowiązań polegająca na skorzystaniu z pożyczki konsolidacyjnej umożliwia połączenie ze sobą kilku dotychczasowych zobowiązań w jedno, co pozwoli na spłacanie jednej zamiast kilku rat. W ten sposób zespolimy ze sobą m.in. takie zobowiązania jak kredyt hipoteczny, samochodowy i standardowy – gotówkowy, limit w koncie, zadłużenie na karcie kredytowej czy też pożyczki gotówkowe pozabankowe. Umożliwia to zredukowanie łącznych miesięcznych kosztów spłaty zobowiązań przez ustalenie jednej stawki oprocentowania i wydłużenie okresu spłaty. Możemy w takim przypadku zdecydować się także na dodanie do pożyczki dodatkowych środków, które chcemy przeznaczyć na nasze wydatki. Taka konsolidacja pożyczek i innych zobowiązań nie powinna być jednak utożsamiana z oddłużaniem. Wynika to z faktu, iż jest ona przeznaczona dla określonej grupy osób.

Kto może skorzystać z konsolidacji zobowiązań finansowych?

Konsolidacja pożyczek i innych zobowiązań finansowych jest dostępna dla wszystkich osób, które posiadają dobrą historię kredytową i po badaniu dokonanym przez instytucję finansową okazało się, że mają także zdolność kredytową, a więc zdolność do spłacenia zobowiązań na określoną kwotę w terminie badaną na podstawie przedstawionych dokumentów zaświadczających o naszych dochodach. Z konsolidacji zobowiązań nie skorzystają zatem osoby, które mają dużo negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej. Taka konsolidacja zadłużenia nie jest także możliwa w stosunku do osób, których zobowiązania trafiły już do komornika.

Dwa rodzaje konsolidacji zobowiązań finansowych

Możemy się spotkać z dwoma rodzajami konsolidacji zobowiązań finansowych. Pierwsza z nich to konsolidacja bez zabezpieczenia, a druga – konsolidacja z zabezpieczeniem. Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych bez zabezpieczenia to jedna z  takich opcji  Wymaga ona jedynie posiadania przez nas zdolności kredytowej. Korzystając z niej, zaciągamy pożyczkę, której celem jest spłata naszego łącznego zadłużenia. Konsolidacja zadłużenia z zabezpieczeniem może być z kolei tańsza, ale wiąże się z pewnym ryzykiem. W jej ramach określamy bowiem dodatkowo pewne zabezpieczenie finansowe spłaty naszych zobowiązań. Może to być np. dom lub mieszkanie, działka rekreacyjna lub samochód. W razie problemów ze spłatą musimy się jednak liczyć z ich przejęciem przez instytucję finansową.

Gdzie warto skorzystać z konsolidacji zobowiązań finansowych?

Na rynku działa wiele instytucji finansowych oferujących konsolidację różnych zobowiązań. Wśród nich szczególnie wyróżnia się jednak Kasa Stefczyka. Dostępna tutaj Pożyczka Fit (RRSO: 8,35%) bez zabezpieczenia pozwala bowiem na połączenie ze sobą wielu różnych zobowiązań do kwoty nawet 160 000 złotych, przy korzystnym względem rynku oprocentowaniu. Sporym atutem, który posiada pożyczka konsolidacyjna w Kasie Stefczyka, jest ponadto możliwość wyboru terminu spłaty pierwszej raty połączonych ze sobą produktów finansowych. Maksymalny termin to aż 60 dni od daty podpisania umowy pożyczki. Dzięki temu zgromadzimy dodatkowe oszczędności w miesiącu, które przeznaczymy np. na niezbędne wydatki. Co niezwykle istotne, wniosek o konsolidację zobowiązań w Kasie Stefczyka złożymy bez wychodzenia z domu, jeśli mamy tutaj założony rachunek płatniczy. Taka pożyczka konsolidacyjna online zapewnia zatem sporą wygodę, ponieważ nie musimy tracić czasu na dojazd do stacjonarnej placówki Kasy Stefczyka, która może być oddalona od naszego miejsca zamieszkania o wiele kilometrów.

Źródła:

https://direct.money.pl/artykuly/porady/jak-dostac-kredyt-konsolidacyjny-majac-dlugi
https://www.komornik-sadowy-katowice.pl/