Poznaj rodzaje cukrzycy
Wspólnym mianownikiem wszystkich rodzajów cukrzycy jest hiperglikemia – czyli podwyższony poziom cukru we krwi chorego. Jednak przyczyny występowania, a także metody leczenia mogą się różnić w zależności od jej rodzaju. Jak rozpoznać poszczególne typy cukrzycy?
Cukrzyca typu 1 – choroba autoimmunologiczna
Ten typ cukrzycy diagnozowany jest najczęściej u dzieci i młodzieży. Jest wynikiem nieprawidłowej pracy układu odpornościowego, który zaburza pracę trzustki. W efekcie dochodzi do niebezpiecznych deficytów insuliny w organizmie chorego. Ponieważ insulina jest hormonem, bez którego pacjent nie jest w stanie funkcjonować, przeważnie niezbędne staje się przyjmowanie leków regulujących gospodarkę cukrową we krwi.
Cukrzyca typu 2 – choroba cywilizacyjna
Choroba często jest efektem niezdrowego stylu życia. Główne czynniki narażające nas na cukrzycę typu 2 to m.in.:
- nadmierna masa ciała,
- mała aktywność fizyczna,
- dieta bogata w cukry proste i żywność wysokoprzetworzoną.
Oprócz przyjmowania leków regulujących poziom glukozy we krwi chorego, integralnym elementem leczenia jest zdrowy styl życia, opierający się na umiarkowanym wysiłku oraz odpowiednich, regularnych posiłkach.
Cukrzyca ciążowa
Podwyższony wskaźnik cukru, będący efektem zmianami hormonalnymi wynikającymi z rozwojem płodu, zwykle stabilizuje się za pomocą diety opartej o węglowodany złożone imitujące cukry proste. Cukrzyca u kobiet w ciąży zwykle kończy się wraz z porodem, jednak zwiększa ryzyko rozwinięcia się cukrzycy typu 2 w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, by zacząć stosować odpowiednią profilaktykę i zadbać o zdrowy tryb życia.
Cukrzyca typu LADA
Zachodzący w niej proces immunologicznego niszczenia komórek beta trzustki sprawia, że nazywana jest łagodniejszą wersją cukrzycy typu 1. Ponieważ proces ten przebiega znacznie wolniej, wahania glikemii są stosunkowo niewielkie. Najczęściej chorzy muszą przyjmować insulinę, jednak dawki leku są małe.
Cukrzyca typu MODY
Charakterystycznym dla tego typu cukrzycy faktem jest zapadalność głównie wśród osób młodszych (15-35 lat), których masa ciała jest prawidłowa. Zazwyczaj leczona jest lekami doustnymi, bardzo rzadko zaś wymaga insulinoterapii.
Więcej ciekawych treści poświęconych cukrzycy znajdziesz w poradniku szkoły diabetyka.