Konto oszczędnościowe — poznaj sposób na elastyczne oszczędzanie

Chcesz oszczędzać mądrze? Wyjmij pieniądze ze skarbonki i załóż konto oszczędnościowe. W artykule wyjaśnimy, dlaczego warto to zrobić. Zdradzimy także sprytne triki na zwiększenie efektywności oszczędzania.

Nie wszyscy wiedzą, że gromadzone w przysłowiowej skarpecie pieniądze nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także z miesiąca na miesiąc tracą swoją wartość. Wszystko z powodu inflacji, czyli procesu wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce. Co to oznacza w praktyce? Jeśli dwa lata temu włożyłeś do skarbonki 2000 zł, dziś wyjmiesz z niej dokładnie tyle samo. Pomimo takich samych nominałów za zgromadzone oszczędności kupisz jednak zdecydowanie mniej, niż kupiłbyś kiedyś. Aby zminimalizować wpływ inflacji na swój kapitał, warto sięgnąć po oprocentowane produkty bankowe, które pozwolą pieniądzom zarabiać. Jednym z nich jest konto oszczędnościowe.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to oprocentowany rachunek bankowy służący do gromadzenia i pomnażania kapitału. Użytkując konto oszczędnościowe, będziesz mógł dokonywać swobodnych wpłat i wypłat bez utraty odsetek, a pieniądze będą dla Ciebie dostępne w każdym momencie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Najlepsze konto oszczędnościowe powinno być przede wszystkim wysoko oprocentowane. To właśnie oprocentowanie kont oszczędnościowych warunkuje bowiem, ile pieniędzy zarobią Twoje oszczędności.

Rada: analizując wysokość oprocentowania, upewnij się, czy wskazana przez bank wartość dotyczy wszystkich, czy jedynie niektórych (np. tylko nowych) środków lub czy obowiązuje wyłącznie przez określony okres. Wyposażony w taką wiedzę, podejmiesz lepsze dla swojego portfela decyzje.

Wartość odsetek nie powinna być jednak jedynym kryterium wyboru. Duże znaczenie mają także:
– koszt miesięcznego prowadzenia konta. Zgromadzone na rachunku pieniądze mają generować zyski. Dobre konto oszczędnościowe powinno być więc bezwarunkowo bezpłatne;
– wysokość opłat za przelewy. Nie wszyscy wiedzą, że wiele banków umożliwia wykonanie z konta oszczędnościowego jedynie jednego darmowego przelewu miesięcznie. Kolejne są już obarczone wysokimi opłatami. Jeśli nie chcesz, aby koszty przelewów zjadły wypracowane zyski, wybierz konto w banku, który umożliwia wykonanie dowolnej liczby przelewów w miesiącu bez dodatkowych opłat.

Jak oszczędzać pieniądze… mądrze?

Choć wiele osób deklaruje chęć rozpoczęcia oszczędzania, tylko nieliczni w praktyce rozpoczynają i kontynuują tę przygodę. Efektywne gromadzenie kapitału wymaga bowiem konsekwencji, dobrego planu, a nierzadko także wyrzeczeń. Efektywne oszczędzanie nie jest bowiem jednorazowym zrywem, ale sposobem na życie — rezygnacją z nadprogramowych wydatków, przemyślanym zarządzaniem budżetem i podejmowaniem decyzji finansowych w dojrzały sposób. Jak oszczędzać skutecznie?

1. Określ cel oszczędzania. Jedno jest pewne — zdecydowanie lepiej oszczędzać na ściśle określony, wymarzony cel niż na niezdefiniowany cel widmo. Jeśli chcesz odkładać pieniądze na nowe auto, upragnione wakacje w tropikach czy wkład własny do swojego mieszkania, Twoja motywacja (także do wyrzeczeń) będzie większa.

2. Przeanalizuj swój budżet. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania powinna być analiza domowego budżetu oparta na danych z zakupowych paragonów (warto je zbierać przez co najmniej 2 – 3 miesiące). Możesz być pewien, że obserwując swoje wydatki z nieco innej niż na co dzień perspektywy… będziesz bardzo zaskoczony, a Twoja motywacja do ograniczenia zbędnych kosztów wzrośnie. Dzięki takiej analizie będziesz mógł także określić, ile pieniędzy w skali miesiąca będziesz w stanie oszczędzać. Pamiętaj, że imponujący efekt jest miarą małych kroków. Zdecydowanie lepiej przelewać na konto oszczędnościowe niewielkie kwoty niż postawić sobie nierealne cele i szybko zrezygnować z oszczędzania. Możesz też zapoznać się z alternatywnymi formami inwestowania, na przykład lokowanie oszczędności w złoto inwestycyjne. To bezpieczna przystań dla wszystkich, którzy szukają stabilnych rozwiązań finansowych.

3. Przeanalizuj swój budżet. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania powinna być analiza domowego budżetu oparta na danych z zakupowych paragonów (warto je zbierać przez co najmniej 2 – 3 miesiące). Możesz być pewien, że obserwując swoje wydatki z nieco innej niż na co dzień perspektywy… będziesz bardzo zaskoczony, a Twoja motywacja do ograniczenia zbędnych kosztów wzrośnie. Dzięki takiej analizie będziesz mógł także określić, ile pieniędzy w skali miesiąca będziesz w stanie oszczędzać. Pamiętaj, że imponujący efekt jest miarą małych kroków. Zdecydowanie lepiej przelewać na konto oszczędnościowe niewielkie kwoty niż postawić sobie nierealne cele i szybko zrezygnować z oszczędzania.

4. Uczyń oszczędzanie bezwysiłkowym. Jeśli wiesz już, jaką kwotę jesteś w stanie co miesiąc przelewać na konto oszczędnościowe, ustaw w banku zlecenie stałe. Dzięki niemu transfer środków odbędzie się automatycznie. Co ważne — zadbaj o to, aby pieniądze powędrowały na konto oszczędnościowe nie pod koniec miesiąca, ale kilka dni po wpływie wynagrodzenia. Działając w ten sposób, unikniesz argumentu „nie mam z czego oszczędzać” i zwiększysz swoje szanse na sukces.

Źródło:

https://www.totalmoney.pl/konta_oszczednosciowe