Bezpieczne zakupy w sieci – co musisz wiedzieć?

Bezpieczne zakupy w sieci – co musisz wiedzieć?

Nie od dziś wiadomo, że w Internecie znaleźć można konkurencyjne ceny względem sklepów stacjonarnych. Co więcej, na licznych portalach aukcyjnych można też kupować od innych użytkowników rzeczy używane, a nawet różnego rodzaju antyki. Poruszając się w sieci, szczególnie gdy w grę wchodzą pieniądze, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Korzystaj jedynie ze sprawdzonych portali

Chyba każdy z nas zna marki takie jak Allegro, OLX czy Vinted. Innych, równie popularnych portali aukcyjnych jest w sieci co najmniej kilkanaście. Pamiętaj, by zawsze wybierać właśnie te znane, gdzie codziennie zakupy robi tysiące użytkowników.

Jeśli zostałeś skuszony ceną na mało znanej stronie internetowej, sprawdź dokładnie opinie w sieci, dotyczące tego portalu. Wszystko wydaje się w porządku? Ostrożności nigdy za wiele! Wybierz przesyłkę pobraniową, a jeśli nie jest ona dostępna lub z jakiegoś powodu nie chcesz z niej korzystać, postaw na płatność wirtualną lub kartą przedpłaconą.

Ostrożnie podchodź do ogromnych obniżek

Choć miejsca, takie jak casino online dają swoim graczom pokaźne bonusy, pamiętaj, że w świecie zakupów naprawdę ciężko upolować doskonałą okazję! Jeśli widzisz w sieci promocje rzędu 70-90%, które nie pochodzą ze znanych portali sprzedażowych, podchodź do nich z dystansem.

Wybierając się na zakupy do sklepu internetowego, który widzisz po raz pierwszy, jak już wcześniej zostało to wspomniane, sprawdź jego wiarygodność. Może bowiem okazać się, że atrakcyjne obniżki to fikcja i jedynie chęć do przyciągnięcia większej ilości klientów.

Pamiętaj też, że w sieci pełno jest różnego rodzaju podróbek! Jeśli szukasz markowej odzieży czy elektroniki i widzisz ją za ułamek regularnej ceny oficjalnego sklepu, prawdopodobnie masz do czynienia z produktami, które „wzorują się” na oryginalnych przedmiotach.

Ograniczone zaufanie to podstawa

Oszuści w sieci czyhają nawet tam, gdzie się ich kompletnie nie spodziewamy. To oczywiście oznacza, że nigdy nie możesz przestać być czujnym! Zasada ograniczonego zaufania sprawdza się doskonale w każdym aspekcie życia i powinieneś brać to pod uwagę.

Głównym powodem do podwyższonej czujności, choć oczywiście nie zawsze, powinny być wiadomości od obcokrajowców. Jeśli ten pisze o samodzielnym przygotowaniu listu przewozowego czy tym, by odebrać pieniądze poprzez kliknięcie link, wiedz, że nie oznacza to nic dobrego! Najczęściej jest to oszustwo, które przekierowuje na złośliwą stronę, wyłudzającą dane.

Dokonując transakcji na przykład poprzez Facebook Marketplace, wybieraj przesyłki pobraniowe. Dzięki temu za towar zapłacisz dopiero wtedy, gdy go otrzymasz, a to oczywiście minimalizuje ryzyko jakiegokolwiek oszustwa do minimum. Możesz też otworzyć paczkę w obecności kuriera, w razie, gdyby zawartość miała nie zgadzać się z tym, co zamówiłeś.

Śledź wiadomości o najnowszych typach wyłudzeń

O oszustach i ich kreatywności można by napisać niejedną książkę. Warto zatem śledzić najnowsze doniesienia ze świata sieci Internet, by być na bieżąco z panującymi wśród wyłudzaczy „trendami”. Może bowiem okazać się, że ich najnowszy sposób na oszustwo jest opracowany niezwykle dobrze i tylko spojrzenie na to z perspektywy trzeciej osoby uświadamia nam, że mamy do czynienia z przestępcą.

Wiele stron branżowych oferuje newslettery, dzięki którym raz na określony czas, w wiadomości e-mail otrzymasz skondensowaną dawkę wiadomości odnośnie różnych zagadnień nowoczesnych technologii, w tym o sprawach, związanych z oszustwami w sieci. To dobra forma pozostania „na czasie”, jeśli nie masz chęci codziennie samemu zasiadać do wertowania stron newsowych.