Jak przepisowo transportować samochód na lawecie?

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są zasady transportu samochodu na lawecie w świetle obowiązujących przepisów prawa, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. W dzisiejszym tekście wyjaśnimy Ci, jak krok po kroku załadować auto na platformę. Na koniec przedstawimy Ci kilka podstawowych wytycznych dotyczących przewozu samochodu na lawecie. Zapraszamy Cię do zapoznania się z przygotowanym przez nas wpisem.

Jak krok po kroku załadować auto na lawetę?

Transportowanie samochodu na lawecie wymaga zastosowania się do kilku podstawowych zasad dotyczących zarówno przewozu, jak i wcześniejszego załadunku pojazdu na przygotowaną platformę. Pamiętaj przede wszystkim o tym, że wykorzystywana przez Ciebie laweta służąca do przewozu pojazdów powinna być wykonana z najwyższej klasy materiałów oraz wyprodukowana na podstawie sprawdzonych i przemyślanych projektów – tak jak platformy oferowane przez Centrum Dystrybucji Przyczep BORO.

Kiedy uda Ci się już wybrać odpowiednią lawetę lub upewnisz się, że ta, którą dysponujesz, ma odpowiednie zabezpieczenia i jest naprawdę solidna, będziesz mógł przejść do załadunku auta na platformę. Nie zapominaj o tym, że prawidłowe umieszczenie samochodu na lawecie może przesądzić o tym, czy podczas przewozu pojawią się jakieś komplikacje, czy nie. W celu przygotowywania się do transportu pojazdu z wykorzystaniem lawety samochodowej wykonaj następujące kroki:

  • zaciągnij hamulec ręczny w lawecie,
  • obniż najazd i ustaw go w sposób umożliwiający załadowanie na niego auta,
  • przygotuj wyciągarkę, dzięki której wciągniesz samochód na platformę,
  • wciągnij auto na lawetę,
  • zaciągnij hamulec ręczny w transportowanym samochodzie,
  • zabezpiecz transportowany pojazd przed ewentualnym zjechaniem z lawety.

Kilka zasad prawidłowego transportu samochodu na lawecie

Poza odpowiednim zamocowaniem auta na lawecie należy pamiętać o tym, by masa rzeczywista pojazdu ciągnącego z lawetą i transportowanym pojazdem nie przekraczała masy pojazdu, który ciągnie za sobą platformę z załadunkiem. Sprawdź też, czy laweta, którą dysponujesz, została wyposażona w oświetlenie umożliwiające jej bezproblemowe zauważenie przez innych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli spełnisz te warunki, możesz wyjeżdżać w trasę. Pamiętaj tylko o ograniczeniach prędkości dotyczących jazdy na terenie niezabudowanym, które zostały nałożone na kierowców transportujących auta na lawecie. Poza terenem zabudowanym możesz jechać maksymalnie 70 km/h – dot. dróg jednojezdniowych lub 80 km/h – dot. dróg dwujezdniowych, ekspresowych i autostrad.