Czym jest ISOfix i dlaczego warto go mieć?

Każdy rodzic, który chce kupić fotelik samochodowy dla dziecka zastanawia się nad sposobem jego montowania. Jednym z najprostszych, a jednocześnie najbezpieczniejszych sposobów mocowania jest oczywiście system ISOfix. Zastanawiasz się, co wyróżnia ten system, że jest aż tak skuteczny? Zapoznaj się z artykułem i sprawdź powody, dla których warto go posiadać.

ISOfix – wszystko, co warto o nim wiedzieć

System ten został zaprojektowany z myślą o najmłodszych pasażerach aut. Ma zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo w czasie podróży. International Organisation for Standardisation Fixture (ISOfix) to system, który pozwala zamocować fotelik dziecięcy na kanapie auta bez konieczności używania pasów bezpieczeństwa. Dzięki niemu fotelik zostaje przytwierdzony do bryły pojazdu, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo małych pasażerów.

W samochodach z systemem ISOfix między siedziskiem, a oparciem fotelaumieszczone sąspecjalne uchwyty, z którymi kompatybilne są zaczepy mocujące fotelika. Wystarczy zaledwie chwila, aby został on stabilnie i bezpiecznie zamontowany w aucie. Szeroki wybór fotelików samochodowych ISOfix znaleźć można np. w PegPerego.

Główne zalety systemuISOfix

Od wielu lat ISOfix jest standardem w wyposażeniu nowych samochodów. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim temu, że stanowi on znacznie lepszą ochronę, niż foteliki mocowane pasami bezpieczeństwa. Dzięki stabilnej konstrukcji fotelik z dzieckiem nie przemieści się, nawet w czasie stłuczki czy gwałtownego hamowania. 

Kolejną zaletą tego systemu jest na pewno prosty i szybki montaż. Foteliki samochodowe bez ISOfix bardzo często są niepoprawnie montowane. Nieodpowiednie napięcie lub niewłaściwe przełożenie pasa bezpieczeństwa w czasie wypadku, a nawet małej stłuczki może mieć dla dziecka katastrofalne skutki. 

Bezpieczne podróżowanie – cjest ważne poza systemem ISOfix?

Sam system mocowania, choć jest bardzo ważny, nie wystarczy. Aby zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo w podróży, konieczny jest dobry fotelik samochodowy z testem ADAC. Ważny jest także sposób montażu fotelika. Najmłodsze dzieci powinny jeździć tyłem do kierunku jazdy.  Najczęściej zaleca się także, by montować siedzisko za przednim fotelem pasażera, wówczas rodzic prowadzący auto ma do dziecka łatwy dostęp oraz może na nie zerkać.

Warto jest także zwrócić uwagę na prawidłową regulację zagłówka, która zwiększa bezpieczeństwo oraz pomaga w osiągnięciu odpowiednich kątów dla główki dziecka. Należy także pamiętać o odpowiedniej regulacji pasów. Pas powinien być napięty tak, by nie można go było uszczypnąć, ale żeby palec dorosłego swobodnie przechodził pomiędzy nim, a ciałem dziecka. Istotne jest by dziecko nigdy nie podróżowało w kurtce lub kombinezonie, ponieważ dodatkowe warstwy materiału sprawiają, że pasy są zbyt luźno zapięte.