Ulga na internet – komu przysługuje i jak z niej skorzystać?

Osoby składające zeznanie podatkowe mogą skorzystać z wielu ulg, w tym między innymi z ulgi na internet. Komu dokładnie ona przysługuje oraz jakie warunki należy spełnić, aby została ona uwzględniona? Więcej na ten temat dowiedzą się Państwo w poniższym artykule.

Z PITax.pl dowiesz się, ile razy można odliczyć internet

Kto może skorzystać z ulgi na internet?

Ulga na internet 2023 to duże udogodnienie dla wielu podatników – warto jednak zaznaczyć, że nie skorzysta z niej każdy. Chcąc odliczyć koszty rachunków za usługi internetowe, należy bowiem spełnić kilka kluczowych warunków. Przede wszystkim, ulga internetowa 2023 przysługiwać będzie osobom, które osobiście podpisywały umowę z dostawcą internetu, zaś na rachunkach widnieją ich dane. Odliczenia mogą dokonać zarówno podatnicy, którzy po raz pierwszy będą korzystać z tego rodzaju ulgi, jak i ci, którzy skorzystali z niej już w minionym roku. Odliczenie internetu przysługuje ponadto jedynie podatnikom rozliczającym się przy pomocy formularzy PIT 28, PIT 37 i PIT37.

Ulga na internet – ile razy można odliczyć rachunki od podatku?

Jednymi z najczęściej pojawiającymi się pytaniami w związku z ulgą, która może zostać uwzględniona w rozliczeniu są „ile razy można odliczyć ulgę” oraz 'ulga na internet co ile lat”. Należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi zasadami dotyczącymi ulg podatkowych, ulga na internet może zostać wykorzystana wyłącznie przez dwa lata pod rząd. W praktyce oznacza to, że ulga na internet za 2022 zostanie uwzględniona wyłącznie, gdy podatnik korzysta z niej po raz pierwszy lub skorzystał z niej do tej pory tylko raz, dokonując rozliczenia PIT za rok poprzedni. Nie istnieje zatem możliwość, aby odliczać ją przykładowo co 5 lat – jeżeli ulga za nie zostanie zastosowana w roku, który następuje po tym, w którym podatnik skorzystał z niej pierwszy raz, możliwość odliczenia jej po raz drugi automatycznie wtedy przepada. 

Ile zwrotu za internet można otrzymać z tytułu ulgi?

Wielu podatników zastanawia się, ile zwrotu dokładnie im przysługuje. Dokonując rozliczenia za rok poprzedni, maksymalnie można będzie odliczyć 760 zł. Kwota ta dotyczy wyłącznie jednej osoby, która tą maksymalnie wartość może pomniejszyć zawierany w deklaracji dochód. Jeżeli koszt za rachunki za internet wynosił mniej niż 760 zł, należy wpisać rzeczywistą wartość, natomiast w przypadku, gdy rachunki opiewają na kwotę przewyższającą 760 zł, wystarczy wpisać właśnie tą kwotę maksymalną – jak już wspomnieliśmy, uzyskanie ulgi o większej wartości nie będzie możliwe. Podatnicy posiadający internet w pakiecie z innymi usługami, na przykład telewizją czy telefonem, musi pamiętać, że w tej sytuacji nie może podczas rozliczenia uwzględnić całej sumy rachunków. Jedynym wyjściem jest wyliczenie kosztu wyłącznie usługi internetowej, nie uwzględniając przy tym wydatków związanych z jego instalacją, modernizacją czy obsługą techniczną. 

Ulga za internet - zobacz ile możesz zaoszczędzić z PITax.pl

Jak skorzystać z ulgi na internet?

Jak odliczyć ulgę na internet w bieżącym rozliczeniu? Wbrew pozorom, nie jest wcale to skomplikowanym procesem. Należy jednak mieć przy sobie niezbędne dokumenty, które w tym przypadku staną się niezbędne. Najważniejsze, aby posiadać faktury, stanowiące dowód płatności za usługę internetową. Na dokumentach muszą znajdować się zarówno dane osobowe podatnika, jak i koszty ponoszone z tytułu umowy zawartej z dostawcą internetu. Warto wspomnieć w tej kwestii również o małżonkach, często wspólnie dokonujących rocznego rozliczenia dochodów. Jeżeli chodzi o ulgę internetową, małżeństwa chcące z niej skorzystać powinny posiadać faktury, na których znajdować się będą dane obu osób. W przeciwnym wypadku, ze strony urzędu skarbowego mogą wystąpić problemy podczas odliczania ulgi. Podatnicy, na skorzystanie z ulgi mają czas do dnia 30 kwietnia. W tym celu wystarczy wypełnić załącznik PIT/O, przepisując z niego pełną sumę odliczeń od dochodu zawartego w rocznym zeznaniu podatkowym. 

Oblicz ile zwrotu za internet z PITax.pl

W jaki sposób sprawdzić, czy korzystało się z ulgi na internet?

Zdarza się, że niektórzy podatnicy nie pamiętają, czy w ubiegłym rozliczeniu skorzystali z przysługującej im ulgi na internet. Warto jednak wiedzieć, że istnieją sposoby, aby to sprawdzić. Można tego dokonać między innymi przy pomocy kopii deklaracji składanej do urzędu w poprzednim roku podatkowym. Informacja o uldze będzie zawarta w załączniku PIT/O, znajdującym się zarówno w zeznaniu elektronicznym, jak i w kopii zeznania składanego osobiście podczas wizyty w Urzędzie Skarbowym. Nie posiadając kopii, można również wystąpić o jej wydanie – w tym celu należy zgłosić się do swojego Urzędu Skarbowego i wypełnić odpowiedni wniosek. Rozwiązanie to wiąże się jednak z konieczną opłatą, wynoszącą 5 zł za każdą ze stron kopii wydanych przez urzędnika. Kolejnym, ostatnim już wariantem jest także osobista wizyta w Urzędzie Skarbowym, w którym urzędnik może sprawdzić, czy dany podatnik skorzystał już w poprzednim roku podatkowym z ulgi na internet – jest to możliwe dzięki dostępowi do bazy danych podatników. Decydując się na to rozwiązanie należy pamiętać, aby idąc do urzędu koniecznie posiadać przy sobie dowód osobisty.