Solina – jasny punkt na turystycznej mapie Bieszczad

Bogactwo Bieszczad jest ogromne i zróżnicowane. Choć dla większości Polaków to naprawdę oddalony punkt na mapie, zdecydowanie warto wybrać się tam choć raz w życiu. Przemierzając mniejsze i większe miasteczka, a także szlaki turystyczne, nie można zapomnieć o Solinie. Jest to miejsce, które w 2022 roku zyskało naprawdę wiele, jeśli chodzi o atrakcje dla przyjezdnych.

Rozrywka hazardowa w Bieszczadach?

Choć Bieszczady kojarzą się głównie z pięknymi widokami i świeżym powietrzem, w ich najbliższej okolicy znaleźć możesz też inne rozgrywki, na przykład stacjonarne kasyna. W miejscowości Krosno znajdziesz takie miejsce, w którym w pełni legalnie uruchomisz gry na automatach i zrelaksujesz się przy rulecie czy pokerze.

Tego typu rozrywka to z pewnością miła odskocznia od wielokilometrowych spacerów, które mogą być naprawdę męczące! Pamiętaj jednak, by szybko wracać na górskie szlaki, bowiem to główny powód, dla którego do Bieszczad zjeżdżają się nie tylko turyści z Polski, ale i z całej Europy.

Kolejka gondolowa i taras widokowy nad zaporą

Solina i okolice to przede wszystkim miejsce, w którym napełnisz płuca świeżym powietrzem, a także nacieszysz oko pięknymi widokami. Te gwarantuje między innymi kolejka gondolowa, otwarta 1 lipca 2022 roku. Oficjalne rozpoczęcie działalności kolejki datowane jest na godzinę 10:00, a w hucznej uroczystości wziął udział między innymi premier Mateusz Morawiecki.

Trasa kolejki liczy 1,5 kilometra, a pokonanie jej nie zajmie więcej, jak kilkanaście minut. Z wysokości kilkudziesięciu metrów nad ziemią zobaczyć możesz między innymi górski krajobraz, zaporę wodną czy jezioro – to widoki zapierające dech w piersiach!

Jak prezentują się jednak ceny takiej atrakcji? Za bilet normalny zapłacić trzeba 39 złotych, natomiast za ulgowy – 32. Polska Kolej Linowa mocno premiuje jednak wypoczynek w większym gronie, oferując bilet rodzinny 2+1 w kwocie 99 złotych, natomiast 2+2 za 119 złotych. Cenę można obniżyć o 10%, dokonując zakupu w sieci. Warto zwrócić też uwagę na to, że dzieci do 4 roku życia mogą uczestniczyć w podróży za darmo.

Po przejeździe kolejką linową warto zwrócić też uwagę na taras widokowy, znajdujący się tuż obok. Choć wstęp na niego jest płatny (15 zł bilet normalny, 10 – ulgowy), zdecydowanie warto choć raz się tutaj wybrać! U góry, poza pięknymi widokami, na zwiedzających czeka kawiarnia.

Znów dostępna dla zwiedzających – największa elektrownia wodna w Polsce

Nie samymi krajobrazami Solina stoi! Wśród atrakcji turystycznych tego niedużego miasteczka można znaleźć również elektrownię wodną. Ta była zamknięta przez ostatnie dwa lata, jednak tego lata ponownie została otwarta dla zwiedzających.

Trasa zwiedzania elektrowni wodnej prowadzi przez różnego rodzaju hale, aż do wnętrza zapory. Zwiedzający dostaną możliwość podziwiania z bliska starych turbin, maszyn z hydrozespołami, nastawni czy agregatów. Na szczególną uwagę zasługuje galeria serwisowa, znajdująca się 6 metrów pod dnem jeziora!

Po dwuletniej przerwie, turyści będą mogli też obejrzeć galerię 36 fotografii, wykonanych przez pracowników PGE podczas warsztatów fotograficznych, odbywających się w 2021 roku. Zaprezentowano na nich faunę i florę Biebrzy.

Zwiedzanie elektrowni wodnej w Solinie można przeprowadzić od wtorku do soboty, w godzinach od 9 do 17. Rozpiętość czasowa jest całkiem spora, zatem każdy powinien znaleźć odpowiedni dla siebie termin.