Sery – spróbuj polskich specjałów

Wyjazd na urlop nie wiąże się zawsze jedynie z relaksem w hotelu i błogim nic nierobieniem. Warto spędzić czas na dogadzaniu swoim zmysłom. W czasie urlopu można skorzystać ze specjałów kuchni polskiej. Niezależnie czy bazą wypadową jest hotel w górach, pensjonat, czy mały motel przy plaży, można posmakować najlepszych potraw kuchni lokalnej. Podhale i obszar górski słyną z wyśmienitych serów i potraw na nich bazujących. Zresztą nie ma chyba ani jednej osoby, która nie słyszałaby o słynnym zakopiańskim oscypku. Jakie sery warto spróbować oraz, co równie ważne, kiedy jest na nie sezon? Jak nie dać się oszukać przy zakupie serów z obszarów górskich?

Różne rodzaje sera z obszarów górskich

Najsłynniejszym rodzajem sera, który pochodzi z obszaru górskiego, jest oczywiście oscypek. To typ sera owczego lub owczo-krowiego. Najważniejszą cechą jest sezonowość tego typu specjału. Oryginalny, świeży oscypek można kupić jedynie w okresie wypasu owiec na halach, a więc od maja do września. Oryginalny oscypek powinien być zrobiony z mleka owczego, jednak dopuszczalne jest mieszanie go z mlekiem krowim, w proporcji 70:30 na korzyść mleka owczego. Ser odciskany jest w specjalnych formach: najpopularniejszy jest tradycyjny, wrzecionowaty kształt, jednak znaleźć można również oscypki w kształcie walca lub te całkiem małe, idealne do grillowania. Serowy makaron, jak bywają nazywane korboce, jest również odmianą sera podpuszczkowego z mleka owczego. Każdy z rodzajów może zostać uwędzony lub podany w pierwotnej postaci. Innym serem jest bundz, który ma łagodny smak i konsystencję kremowego twarogu. Najsmaczniejszy jest bundz majowy. Z bundzu przygotowywana jest także bryndza – słony ser o zwartej, ale ziarnistej konsystencji. Mimo wspólnego surowca, każdy z serów ma odmienny smak i warto wypróbować je wszystkie, ponieważ są bogactwem witamin i minerałów oraz zachwycają walorami kulinarnymi. 

Jak znaleźć rzetelnego producenta serów do degustacji?

W czasie urlopu, którego miejscem docelowym jest hotel w górach, można się spodziewać, że w ramach posiłków będą podane tradycyjne polskie sery. Jeśli jednak chce się dokonać zakupu i degustacji samodzielnie, warto zapytać się lokalnych mieszkańców, gdzie zaopatrzyć się w oryginalne produkty. Hotel w górach może mieć nawet niedaleko recepcji rozłożone specjalne stanowisko z ulotkami różnych gospodarstw, które oferują swoje specjały lub restauracji, które używają ich do gotowania. Często sery z przydrożnych kramów są lepsze niż te zakupione w centrum turystycznym większego miasta. Jeśli uda się kupić autentyczny ser, każdy kęs będzie wspaniałym doświadczeniem.

Dlaczego warto rozszerzyć swoje zainteresowania turystyczne o kulinaria? 

Wiele osób, gdy wybiera na urlop hotel w górach, nie stołuje się w lokalnych karczmach, tylko stawia na sieciowe restauracje szybkiej obsługi. Jest to duży błąd, ponieważ kulinaria są istotnym elementem kultury. Warto przynajmniej raz spróbować poszczególnych, regionalnych potraw. Dotyczy to zarówno gór, jak i innych miejsc, które się odwiedza.