Samochód chłodnia dla firmy – sprawdź, jak wybrać i kupić najlepszy model!

Materiał partnera/zewnętrzny

Samochód chłodnia to pojazd stosowany przez wiele firm. Można z niego korzystać w różnych branżach, w których ważna jest temperatura transportu towarów.

Wybór samochodu chłodni powinien być poprzedzony dokładną analizą potrzeb firmy. Równie istotny jest sposób użytkowania i dostępny budżet.

Samochód chłodnia – definicja, sposób działania

Samochód chłodnia to pojazd, który przez specjalne wyposażenie pozwala na utrzymanie i kontrolowanie w jego wnętrzu właściwej temperatury. To dlatego cieszy się on tak dużą popularnością wśród wielu przewoźników. Chłodnia samochodowa służy zwykle do przewozu produktów zamrożonych lub mocno schłodzonych, które w trakcie transportu mogą ulec zepsuciu. Składa się ona z kontenera wraz z agregatem chłodniczym. Każda z tych dwóch części pełni swoją funkcję. Kontener chroni ładunek przed wpływem czynników atmosferycznych. Dzięki płytom warstwowym ogranicza on ucieczkę schłodzonego powietrza. Ważne jest to, by był on szczelny oraz posiadał wysokie parametry izolacyjne. Agregat chłodniczy to z kolei urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie określonej, niskiej temperatury we wnętrzu kontenera. Jest to możliwe dzięki specjalnej budowie. Agregat chłodniczy ma bowiem aż dwa źródła zasilania. W czasie pracy silnika jest to alternator, a gdy pojazd nie jest odpalony – ładowanie odbywa się z oddzielnego akumulatora. Agregat chłodniczy składa się z czterech podstawowych elementów. Są to parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny. Czynnikiem chłodzącym, który krąży po instalacji, jest gaz, najczęściej freon. Sprężony przy pomocy sprężarki, trafia on do skraplacza, gdzie zmienia swoją postać w ciecz. Potrzebuje ona ciepła, a zatem w kolejnym kroku odbywa się jej parowanie w parowniku zlokalizowanym w kontenerze chłodniczym. Ten proces jest odczuwalny jako schładzanie otoczenia. Na samym końcu gaz ponownie trafia do sprężarki i dochodzi wówczas do powtórzenia całego procesu.

Samochód chłodnia – jak wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele samochodów chłodni, które różnią się między sobą określonymi parametrami. Dzięki temu można je dobrać do swoich potrzeb. Jaki samochód dostawczy warto kupić? Chłodnia to pojazd, w którym ważna jest nie tylko powierzchnia ładunkowa. Warto bowiem również zweryfikować to, czy posiada on dodatkowe akcesoria zapewniające na łatwiejsze utrzymanie określonej temperatury. Ich przykładem jest termograf pozwalający na jej kontrolowanie w trakcie jazdy, z możliwością wydruku raportu, jak i kurtyny paskowe odpowiadające za ochronę chłodni przed utratą zimnego powietrza, gdy zostaną otwarte jej drzwi. Trzeba mieć na uwadze to, że takie pasy są montowane tuż za drzwiami chłodni. Dzięki temu stanowią one doskonałą barierę dla powietrza z zewnątrz.

Samochód chłodnia a finansowanie

Koszt dobrego samochodu, nawet wtedy, gdy w grę chodzi pojazd używany, to średnio od 30 do 50 tys. złotych. Nowa chłodnia w wersji mini to z kolei koszt rzędu 100-200 tys. złotych. Warto zatem rozpatrzyć dostępne możliwości sfinansowania jej zakupu. Pierwszą opcją jest wynajem. To dobre rozwiązanie, gdy taki pojazd nie będzie często eksploatowany, tj. 1-2 razy w tygodniu. Uniknie się przez to dodatkowych kosztów, takich jak np. ubezpieczenie, naprawy i przeglądy, za które będzie odpowiadać właściciel chłodni. Alternatywą dla wynajmu jest kredyt gotówkowy. Na rynku działa wiele banków oferujących takie rozwiązanie dla przedsiębiorców. Poszukując najkorzystniejszego obecnie kredytu gotówkowego na rynku, warto zwrócić uwagę na ranking tego typu produktów dostępny online. Dzięki jego codziennej aktualizacji możliwe jest wybranie oferty, która spełni oczekiwania względem oprocentowania czy też oczekiwanej liczby dostępnych rat.

Źródła:

  1. https://motoklub.pl/samochod-chlodnia
  2. https://strefainzyniera.pl/artykul/11602/jak-dziala-chlodnia-samochodowa
  3. https://invest-business.pl/chlodnia-zakup-czy-wynajem-co-sie-oplaca/