Najważniejsze atrakcje województwa lubuskiego

Usytuowane tuż przy granicy z Niemcami województwo lubuskie nie jest szczególnie bogate, jeśli chodzi o duże metropolie. Pełno tu jednak mniejszych miast i miasteczek, wokół których rozpościerają się tereny leśne i rolnicze. Choć na pierwszy rzut oka zdaje się, że to województwo nie należy do szczególnie ciekawych, znajdziesz tutaj masę atrakcji, które zdecydowanie warto odwiedzić choć raz w życiu!

Świebodzin — największy pomnik Jezusa w tej części świata

Przejeżdżając w okolicach Świebodzina, nietrudno jest zauważyć potężny pomnik. Jeśli ktokolwiek nie wie, czym on jest, śpieszymy z wyjaśnieniem! Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, ulokowana przy ulicy Sulechowskiej, na niemal 17-metrowym kopcu to jedna z największych konstrukcji tego typu na świecie. Nie zgłębiając się w szczegóły techniczne i statystyczne, podobnymi wymiarami mogą pochwalić się jedynie figury z Rio de Janeiro, Encantado, a także z Peru.

Nie trudno odmówić Pomnikowi Chrystusa Króla monumentalności, oryginalności, a także tego, że nadaje Świebodzinowi charakteru. Z drugiej jednak strony, konstrukcja owiana jest wieloma kontrowersjami, począwszy od jej kosztów, poprzez wręcz groteskowy rozmiar, na aferach związanych z umieszczaniem w koronie nadajników sieci bezprzewodowych kończąc.

Parki krajobrazowe

Jak już zostało to wspomniane na wstępie, województwo lubuskie poszczycić się może przede wszystkim pięknymi terenami zielonymi, z których niektóre zakwalifikowane zostały do miana parków krajobrazowych. W tej części Polski znaleźć można trzy tego typu parki – Krzesiński, Łuk Mużakowa oraz Berlinecki.

Każdy z nich, choć z pozoru podobny, jest zupełnie inny. W poszczególnych parkach znaleźć można różnego rodzaju faunę i florę, oryginalne zabytki czy punkty widokowe, z których rozpościera się zupełnie inny krajobraz. Na uwagę zasługują również skrupulatnie opracowane trasy piesze i rowerowe, które mogą mieć długość nawet kilkudziesięciu kilometrów.

Taka wyprawa zdecydowanie nie jest przeznaczona dla osób, które wolą odebrać bonusy w kasynie i bawić się przed ekranem smartfona lub komputera! Oczywiście, nawet jeśli jesteś jedną z takich osób, warto, choć od czasu do czasu wybrać się na jeden z prostszych szlaków i zażyć nieco aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Lubuskie muzea, które warto odwiedzić

Chcąc zgłębić nieco więcej historii województwa lubuskiego, zdecydowanie warto wybrać się do Zielonej Góry, gdzie znajduje się Muzeum Ziemi Lubuskiej. W tym miejscu znajdziesz unikatowe eksponaty, które doskonale oddają to, jak żyli okoliczni mieszkańcy na przestrzeni wieków. Świetnym dopełnieniem wycieczki do Muzeum Ziemi Lubuskiej mogą być odwiedziny w Muzeum Etnograficznym, również znajdującym się w Zielonej Górze.

Fani militariów z pewnością polubią Świdnicę, a to za jej Lubuskie Muzeum Wojskowe. Na obszernym terenie znalazło się miejsce dla różnego rodzaju dział, odrzutowców czy czołgów i to one robią największe wrażenie na odwiedzających. Warto jednak zajrzeć do wnętrza budynku, gdzie można natrafić na kilkusetletnie uzbrojenie, a także eksponaty pochodzące z Wojen Światowych.

Na terenie województwa można też znaleźć kilkanaście pomniejszych muzeów, ukierunkowanych bezpośrednio na historię okolicy, w której się znajdują. Takie miejsca, choć nieszczególnie popularne, mogą skrywać w sobie wiele niezwykłych ciekawostek oraz oryginalnych eksponatów, zatem nie pomijaj ich w planie swojej podróży!