Lokaty terminowe – czym są i czym kierować się przy wyborze?

Co to takiego lokata terminowa i do czego służy? Na co zwrócić uwagę, poszukując najlepszej lokaty dla siebie?

Przez lata panowała powszechna opinia, że lokata bankowa to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na gromadzenie swoich środków z gwarancją wypracowania zysku. Wynika to z wielu czynników, jak choćby to, że środki zgromadzone na lokacie bankowej w pewnej mierze możesz chronić przed inflacją, a zależnie od wysokości oprocentowania i innych czynników, Twoje zyski mogą być stałe i wysokie. Z drugiej strony sytuacja gospodarcza w Polsce w ostatnich latach nie należy do najłatwiejszych – czy zatem wciąż warto złożyć swoje oszczędności na lokacie bankowej?

Wydaje się, że tak, a na pewno to bardziej opłacalne rozwiązanie niż wpłacenie środków na konto oszczędnościowe. Lokaty bankowe to wciąż bezpieczny sposób na oszczędzanie, z drugiej strony za to bezpieczeństwo „płacisz” umiarkowanie wysokim oprocentowaniem. Dlatego właśnie mawia się, że lokaty bankowe nie są ryzykowne, lecz przyrost środków nie musi być wcale ogromny. Ponadto oprocentowanie lokat bankowych jest uzależnione od wysokości stóp procentowych.

Lokaty terminowe

Jednym z najpopularniejszych rodzajów lokat są lokaty terminowe. To depozyt, który możesz założyć z banku, lokata terminowa umożliwia zdeponowanie na niej środków pieniężnych. Oczywiście do Twojego wyboru jest wiele rodzajów lokat terminowych – warto o tym wiedzieć, aby produkt bankowy dopasować możliwie najlepiej do swoich możliwości i oczekiwań. Dobrze też w tym miejscu zauważyć, że lokata terminowa to poniekąd pożyczka, której udzielasz bankowi. Otóż deponując środki, zezwalasz instytucji na dowolne obracanie tymi środkami, pod warunkiem, że w określonym czasie wypłaci Ci odsetki w określonej wielkości. Oprocentowanie lokat bankowych jest ustalane przez banki, na ich wysokość wpływa jednak również polityka NBP.

Same lokaty terminowe dzieli się według różnych kryteriów, najczęściej spotykanym jest termin, na który przekazujesz bankowi swoje pieniądze. Wtedy to lokaty terminowe dzieli się na:

  • lokaty krótkoterminowe – czas obowiązywania depozytu nie trwa dłużej niż 12 miesięcy, zalicza się tu również lokaty roczne,
  • lokaty długoterminowe – czas obowiązywania depozytu przekracza 12 miesięcy, może trwać nawet kilka lat.

Jak zatem wybrać najlepszą lokatę bankową?

Wiesz już, że lokata to jeden z najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania. Przeglądając dostępne propozycje, warto jednak zastanowić się, która lokata będzie najlepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku – ujmując inaczej, która lokata terminowa najbardziej będzie Ci się opłacała. Zdecydowana większość potencjalnych zainteresowanych przede wszystkim zwraca uwagę na oprocentowanie depozytu – co do zasady takie działanie jest jak najbardziej słuszne. Im oprocentowanie jest wyższe, tym lokata jest bardziej atrakcyjna i wypracuje, przynajmniej w teorii, większy zysk. Mimo to oprocentowanie nie jest jedyną zmienną, której trzeba się przyjrzeć przed podpisaniem stosownej umowy.

Otóż czasem przy nieco niższym oprocentowaniu możliwe będzie wypracowanie większych zysków – trzeba po prostu zmienić typ lokaty bankowej. Wystarczy bowiem, że częściej będzie dochodziło do kapitalizacji odsetek, a nie tylko na koniec okresu trwania depozytu. Oprócz tego do absolutnie istotnych kryteriów lokaty terminowej zalicza się okres trwania lokaty oraz wspomnianą już częstotliwość kapitalizacji odsetek. Jeśli masz jakieś pytania, skorzystaj z pomocy doradcy w wybranym banku.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  • https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/lokaty-bankowe-czym-sa-jak-znalezc-odpowiednia/v1dpfqd
  • https://www.totalmoney.pl/artykuly/1620,lokaty,czym-sie-kierowac-przy-wyborze-lokaty,1,1
  • https://www.najlepszekonto.pl/jak-wybrac-lokate-bankowa
  • https://direct.money.pl/artykuly/porady/na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-lokaty
  • https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-lokata-terminowa