Leasing pracowników ze wschodu – dlaczego to korzystna opcja?

Słowo leasing kojarzy się głównie z wynajmem rzeczy (głównie samochodów), jakkolwiek w ciągu ostatnich lat obserwujemy również coraz większą popularność tego terminu w odniesieniu do osób fizycznych. Praktyka wielu agencji pracy, takich jak WorkBalance, wskazuje, że z powodzeniem można „wypożyczać” również pracowników. Przynosi to dużo korzyści podmiotom zatrudniającym, głównie ze względu na drenaż polskiej siły roboczej, wybrakowanie lokalnego rynku pracy lub nagły rozwój firmy niepozwalający na szybkie znalezienie odpowiedniej liczby pracowników.

Leasing pracowników ze wschodu – jak to wygląda w praktyce?

Wspomniany wcześniej drenaż polskiego rynku pracy spowodowany wysokim wskaźnikiem emigracji w danym rejonie lub przebranżowienia się siły roboczej (np. w wyniku powstania nowego, dobrze opłacalnego zakładu pracy w regionie) jest poważnym problemem, z którym boryka się coraz więcej przedsiębiorstw w Polsce. Z szacunków wynika, że przynajmniej cztery na dziesięć z nich wykazuje chęć załatania luk kadrowych pracownikami ze wschodu. To rozwiązanie najłatwiejsze, bo wiele takich osób – Ukraińców, Gruzinów i Białorusinów deklaruje chęć podjęcia zatrudnienia właśnie tutaj.

Przedsiębiorca korzystający z leasingu pracowniczego zyskuje wiele korzyści. Przede wszystkim oznacza to dla niego ograniczenie biurokracji. Wszystkie formalności związane ze znalezieniem pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami, zawarciem umowy o pracę, formalności związanych z pobytem obcokrajowca na terenie Polski, wypłatą wynagrodzeń, a nawet zakwaterowaniem należą do agencji użyczającej. To ona jest bowiem rzeczywistym pracodawcą i to na nią spada odpowiedzialność związana z zatrudnieniem. Po stronie przedsiębiorstwa korzystającego z takich usług pozostaje jedynie organizacja pracy.

Pracownicy chętnie korzystają z leasingu

Skorzystanie z agencji leasingu pracowniczego jest również rozwiązaniem coraz chętniej wybieranym przez samych obcokrajowców. To pierwsza i najbardziej stabilna forma zatrudnienia, na jaką mogą liczyć, udając się do Polski w celach zarobkowych. – Skorzystanie z usług naszej agencji daje pracownikom ze wschodu pewność zatrudnienia zgodnego z ich kwalifikacjami. Nie tracą oni wtedy czasu na poszukiwanie pracy, ani pieniędzy na utrzymanie się w okresie poszukiwań. Ponadto leasing pracowników świetnie sprawdza się w sytuacji, gdy nie wyjechali oni jeszcze ze swojej ojczyzny. Jadąc do Polski wiedzą już, że zostaną zatrudnieni, a więc są spokojniejsi – tłumaczy specjalista WorkBalance, Artur Zięba.

Okazuje się, że często leasing pracowniczy jest wstępem do stałego zatrudnienia, co jest korzystne dla obu stron. Dla pracodawcy – bo może sprawdzić konkretną osobę w praktyce i na podstawie tego doświadczenia przekonać się, czy stałe zatrudnienie będzie korzystne dla pracownika. Dla pracowników – bo spora część z nich prędzej czy później decyduje się na stałe osiedlenie się w naszym kraju.

Pracodawcy żądają nowych regulacji prawnych

Agencje leasingu pracowniczego swoje działania opierają głównie na ustawie z 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Jest ona jednak dość nieprecyzyjna i nie określa dokładnie, jakie dokładnie rodzaje pracy podlegają jej regulacjom. Poddanie rewizji przestarzałej już ustawy jest szczególnie ważne w kontekście tego, że coraz więcej przedsiębiorstw stawia na wysoko wykształconych pracowników ze wschodu, szczególnie po specjalistów z branży IT, którzy na obcym rynku często nie są w stanie dotrzeć do najlepszych pracodawców samodzielnie. Dla takich specjalistów Polska jest też widziana jako kraj, który stwarza duże perspektywy rozwoju zawodowego, większe nawet niż kraje Europy Zachodniej.