Kurier za pobraniem – czy warto korzystać z tej usługi?

Kurier za pobraniem – czy warto korzystać z tej usługi?

Dynamiczny rozwój sprzedaży internetowej mocno wpłynął na przyrost firm kurierskich na polskim rynku. Pandemia zapoczątkowała trend zakupów w sieci i obecnie sprzedaż w znacznej mierze przeniosła się do Internetu. Właśnie dlatego konieczność ekspresowych i bezpiecznych dostaw zamówionych towarów jeszcze nigdy nie była tak istotna. Obecnie dostępnych jest wiele form przesyłek kurierskich, wśród których na szczególną uwagę zasługuje kurier za pobraniem.

Kurier za pobraniem – jak działa taka usługa?

Przesyłka pobraniowa to innymi słowy COD (Cash On Delivery). Usługa za pobraniem to płatność za towar bezpośrednio kurierowi, co oznacza, że płacimy za produkt dopiero w momencie, kiedy faktycznie znajduje się on w naszych rękach. Obecnie wszystkie firmy kurierskie świadczą tego typu usługi. Co więcej zdecydowana większość z nich oferuje dziś możliwość płatności również kartą, co dodatkowo zwiększa komfort tego typu transakcji bezpośrednich i znacząco je przyspiesza. 

Więcej o przesyłce pobraniowej: https://allekurier.pl/uslugi/przesylka-pobraniowa

Do kogo skierowana jest ta usługa?

Dostawa zamówionych towarów za pobraniem to opcja przede wszystkim dla osób, które po raz pierwszy korzystają z usług sklepu internetowego i mają obawy związane z przedpłatą. Takie rozwiązanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa kupującego i daje możliwość weryfikacji zgodności towaru z opisem oraz wykrycia jego wad fizycznych w obecności kuriera bez konieczności „mrożenia swoich pieniędzy”. Taka forma dostawy zamówionych produktów skutecznie chroni nas przed oszustami internetowymi, których niestety wciąż nie brakuje.

Kurier za pobraniem to też rozwiązanie dedykowane osobom, które nie korzystają na co dzień z transakcji w Internecie (np. osoby starsze lub te, które nie posługują się biegle bankowością mobilną, a które również chcą mieć dostęp do szerokiej gamy produktów oferowanych w Internecie).
Z opcji płatności przy odbiorze dość często korzystają jednak osoby, które biegle posługują się technologią czy bankowością elektroniczną, ale są przywiązane do gotówki i tradycyjnych metod płatności, które w ich ocenie są zdecydowanie bezpieczniejsze.

Kurier za pobraniem i jego główne zalety

Kurier za pobraniem ma jedną ogromną zaletę, a mianowicie łatwość rezygnacji z transakcji. Zgodnie z prawem konsumenckim z każdego zakupu możemy zrezygnować w ciągu 14 dni (niezależnie czy towar zakupiony został przez Internet czy w sklepie stacjonarnym), niemniej w przypadku płatności przedpłatą na przelew zwrotny zawsze trzeba zaczekać, co niejako oznacza „zamrożenie” naszych własnych pieniędzy. W przypadku przesyłki za pobraniem możemy odmówić jej odbioru i nie zapłacić kurierowi.

Niekwestionowanym benefitem jest również szybkość nadania paczki. Towar zamówiony z opcją płatności przy odbiorze sklep może nadać natychmiast po wpłynięciu zamówienia. W przypadku przedpłaty (kiedy nie korzystamy z opcji płatności Blikiem czy przelewem natychmiastowym) paczka zostanie nadana dopiero w momencie zaksięgowania płatności (co może trwać 2-3 dni).

Mówiąc o zaletach warto też wspomnieć o prywatności, która w dobie zaawansowanych technologii staje się niemal nieosiągalna. Płacąc gotówką lub kartą w obecności kuriera nie zostawiamy po sobie żadnych śladów w sieci. Nie jesteśmy dzięki temu na celowniku firm reklamowych, które mają ograniczone pole manewru w prezentowaniu nam pożądanych produktów czy usług.