Jakie pojazdy podlegają obowiązkowi rejestracji w systemie e-TOLL?

Od 24 czerwca 2021 roku możemy już korzystać z e-TOLL – nowego systemu poboru opłat za przejazdy po wybranych odcinkach dróg w naszym kraju. Rejestracja w systemie nie jest skomplikowana, wymagane formalności mogą być dopełnione online lub stacjonarne. Czy obowiązek rejestracji w e-TOLL dotyczy obecnie każdego kierowcy? Odpowiedź poniżej.

Opłaty w e-TOLL na razie dla samochodów ciężarowych

pierwszym etapie wdrażania systemu e-TOLL, trwającym do początku grudnia 2021, obowiązkiem rejestracji objęci są tylko użytkownicy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) większej niż 3,5 tony. Jeśli samochód ma przyczepę, ich masa jest liczona łącznie. Wymóg ten dotyczy też busów z przyczepą o łącznej dmc powyżej 3,5 tony oraz wszystkich autokarów i autobusów, a także ciągników siodłowych z naczepą lub bez o dmc powyżej 3,5 tony. Za przejazdy zapłacą też kierowcy pojazdów ciężarowych o dmc powyżej 12 ton i ciągników siodłowych z naczepą lub bez o dmc powyżej 3,5 tony. Po likwidacji płatnych bramek na odcinkach A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica również kierowcy aut osobowych będą mogli płacić tam przy wykorzystaniu e-TOLL.

Rejestracja w e-TOLL stacjonarna i online

Osoby chcące zarejestrować auto w tym systemie znajdą dokładne wytyczne na rządowej stronie internetowej: https://etoll.gov.pl/. Do rejestracji w e-TOLL niezbędny jest profil zaufany oraz dokument rejestracyjny pojazdu i dokument potwierdzającego klasę emisji spalin (jeżeli nie ma takiej informacji w dowodzie rejestracyjnym). W przypadku firm konieczne jest też upoważnienie do ich reprezentowania przez osobę rejestrującą. Internetowe Konto Klienta w e-TOLL to niejedyny sposób rejestracji, można jej dokonać także stacjonarnie w sieci Miejsc Obsługi Klienta oraz u dostawców kart flotowych służących do rozliczeń realizowanych w tym systemie. Do jednego konta w e-TOLL może być przypisanych więcej pojazdów.

Niezbędne wyposażenie samochodu

Do korzystania z e-TOLL potrzebna jest aplikacja na urządzenia mobilne (e-TOLL PL), która przekazuje do systemu informacje o trasie pojazdu i umożliwia wniesienie opłaty. Alternatywą dla aplikacji mogą być ZSP (Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne) lub przesyłające dane geolokalizacyjne urządzenie pokładowe (OBU), dostępne na przykład w ofercie Gannet Guard Systems. Wybór tego sprzętu to gwarancja większego bezpieczeństwa i komfortu na drodze, gdyż jest on bardziej niezawodny niż zwykły telefon. Zakup jest możliwy tylko od dostawców, którzy otrzymali akredytację MF.