Border collie – pies dla ambitnych opiekunów

Lubisz być w ciągłym ruchu? Codziennie potrzebujesz dawki sportu a do tego kochasz zwierzęta? A może fascynują cię psie sporty typu obedience, agility czy dog frisbee?  Pies rasy border collie może okazać się idealnym towarzyszem twoich działań.

Opiekowanie się psem rasy border collie jest niesamowitym doświadczeniem. Nasz piesek jest jednym z najinteligentniejszych przedstawicieli tego gatunku, a dodatkowo ma niespożytą energię i potrzebuje ciągłej stymulacji nie tylko ruchowej, ale i intelektualnej. Takim wyzwaniom może sprostać jedynie opiekun o równie dużej motywacji do działania, konsekwencji i czerpiący radość ze spędzanego wspólnie czasu z pieskiem na co dzień.

Pasterska przeszłość rasy border collie

Niesamowita jest historia rozwoju rasy border collie. Cechy tych czworonożnych towarzyszy wykształcały się w już w od czasów starożytnych na terenie Europy, w późniejszym okresie głównie na granicy Anglii i Szkocji – z tego faktu wzięła się nawet ich nazwa: „border” co oznacza granicę. Niespożyta energia, potrzeba ruchu, inteligencja, potrzeba kontaktu z opiekunem i innymi zwierzętami – te wszystkie właściwości były potrzebne już w czasach, gdy wykorzystywano je do opieki nad stadami owiec i krów. Były pomocne w utrzymywaniu dyscypliny, zwłaszcza w czasie pędzenia stada do odpowiedniego miejsca np. targu.

Najciekawszą informacją jest fakt, że psy rasy border collie – zanim jeszcze dostały tę oficjalną nazwę, były tak bardzo doceniane ze względu na swoje cechy i umiejętności, że obawiano się poddać je kodyfikacji i wpisać na listę rejestrowanych ras w związkach kynologicznych. Psy charakteryzujące się niezwykłą inteligencją, silne, odporne, pracowite były idealnymi towarzyszami w codziennej pracy człowieka. Dlatego też przez długi czas wygląd nie był najważniejszą z ich cech.

Za co lubimy psy tej rasy?

Border collie to rasa psów, które są prawdziwymi towarzyszami człowieka. Źle znoszą samotność, potrzebują z nami ciągłego kontaktu, zabawy i stymulacji. Ten żywiołowy kompan bardzo lubi obecność innych ludzi i zwierząt. Wysoka inteligencja – w większości rankingów uznawany jest za najbystrzejszą rasę na świecie – sprawia, że bardzo szybko się uczy. Rezultaty są wręcz spektakularne, ponieważ pies tej rasy reaguje na polecenia ze 100% skutecznością. Nie wykazuje przy tym agresji ani instynktu łowczego. Z powodu ich nadmiernej potrzeba ruchu wymagają wręcz nauki odpoczywania. Po dawce wysiłku na spacerze lub treningu należy wprowadzić psa w tryb odpoczynku, odsyłając na legowisko np. z oferty BB Republic, aby wyciszyć jego emocje. Psy rasy border collie cenione są również za swój wygląd. Osiągają przeciętną wysokość 48-56 cm a wagę 14-20 kg, co plasuje je w grupie psów średniej wielkości. Obfita, w większości ciemno umaszczona sierść jest jednym z ich atutów.

Artykuł został stworzony ze wsparciem merytorycznym partnera BB Republic.