Brak wydzielania potu. Szczęście czy powód do niepokoju?
Anhydroza to stan, kiedy dochodzi do całkowitego zaniknięcia wydzielania potu przez organizm. Gdy to wydzielanie jest zmniejszone, mówimy o hipohydrozie. Wydawać by się mogło, że to całkiem korzystna sytuacja – pocenie kojarzy się przede wszystkim z kłopotliwymi plamami pozostającymi na ubraniach czy przykrym zapachem. Nie można jednak zapominać, że pocenie się to pewien naturalny mechanizm, który spełnia swoje konkretne funkcje.
Po co się pocimy?
Wydalanie potu składającego się z wody, pewnych ilości składników mineralnych i innych substancji, jest sposobem na pozbywanie się nadmiaru energii cieplnej. To pomaga utrzymywać stabilną temperaturę ciała i zapobiegać przegrzewaniu się Zatem kiedy dochodzi do sytuacji, kiedy nie wydzielamy potu, ten naturalny mechanizm autoregulacji zostaje zaburzony.
Dlaczego anhydroza jest problemem?
Brak wydzielania potu zdecydowanie nie jest czymś, co powinno nas cieszyć, ponieważ może skutkować przegrzaniem organizmu. Takie przegrzanie jest natomiast bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia, więc zdecydowanie nie można bagatelizować takiego stanu.
Przyczyny braku lub zmniejszonego wydzielania potu
Problemy ze zmniejszonym wydzielaniem potu lub jego całkowitym brakiem mogą mieć różne podłoże. Wśród nich należy wskazać: uszkodzenie nerwów, choroby takie jak twardzina układowa czy zespół Sjögrena; przyjmowanie niektórych typów leków, przejściowe zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej (odwodnienie) oraz wrodzone zaburzenia działania gruczołów potowych.
Jeśli zauważasz u siebie lub u swojego dziecka brak wydzielania potu, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, ponieważ to stan wymagający konsultacji lekarskiej.
Brak pocenia się jako objaw choroby rzadkiej
Anhydroza może być jednym z objawów choroby rzadkiej – do takich należy wspomniany wcześniej zespół Sjögrena, w którego przebiegu dochodzi do uszkodzenia gruczołów wydzielania zewnętrznego.
Wiele schorzeń rzadkich manifestuje się mało specyficznymi objawami, na których podstawie trudno je zdiagnozować. Na dodatek symptomy pojawiające się ze strony różnych narządów oraz układów mogą powodować, że są one rozpoznawane i leczone jako odrębne choroby. To właśnie ta złożoność chorób rzadkich jest największym wyzwaniem przy ich rozpoznawaniu.
Fundacja Saventic została stworzona po to, by zwiększać szansę na rozpoznanie choroby rzadkiej, na którą według statystyk, cierpi około 6-8% osób w populacji. Zespół Fundacji składa się z lekarzy specjalizujących się w zagadnieniu schorzeń rzadkich, którzy przy wsparciu algorytmów analizują udostępniane historie medyczne. Pomoc, z której może skorzystać każdy, jest w pełni bezpłatna. Wystarczy wypełnić stosowne formularze i udostępnić swoje dane medyczne.
Dodatkowe informacje na temat działań Fundacji Saventic znajdują się na stronie internetowej Fundacji. Zajrzyj na nią, nawet jeśli nie potrzebujesz pomocy – znajdziesz tam obszerną bazę wiedzy na temat chorób rzadkich, o których istnieniu warto wiedzieć więcej.