Wentylacja bez tajemnic – poznaj najważniejsze elementy instalacji
Wentylacja to jedna z kluczowych instalacji w każdym budynku. Warto zadbać, żeby do konstrukcji wykorzystać najlepsze materiały. Podpowiadamy, jak przygotować się do montażu wentylacji w domu.
Układ wentylacji zazwyczaj nie jest prostym przewodem, który dostarcza świeżego powietrza do pomieszczeń. To często istny labirynt, pełen zakrętów i otworów. Dlatego tak ważnym elementem instalacji są kształtki wentylacyjne. Zobacz jak dobrać najlepsze elementy wentylacji.
Jak działa system wentylacji?
Kluczowym zadaniem każdego systemu wentylacji jest wymiana zanieczyszczonego powietrza na świeże. Dzięki temu czujemy się w budynkach dobrze, a nasze samopoczucie nie obniża się. Dopływ świeżego powietrza jest również jednym z elementarnych warunków życia w dobrym zdrowiu, dlatego solidny system wentylacji w domu to niezbędna podstawa. Rury, którymi przemieszcza się powietrze, powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Najlepszym rozwiązaniem będzie wysokogatunkowa blacha ocynkowana, o grubości 0,5 ÷1,0 [mm]. Właśnie tego rodzaju przewody zapewniają wytrzymałość przez wiele lat. Tego typu materiały wykorzystuje się w przypadku większości typów domów – od ogrzewania powietrznego po systemy klimatyzacji. W związku z tym materiały tej klasy wykorzystuje się zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i w lokalach przemysłowych.
Wysokiej jakości materiały, jak wspomniana blacha ocynkowana to gwarancja nie tylko trwałości, ale również bezpieczeństwa domowników. Solidny system wentylacyjny to ochrona przed różnego rodzaju substancjami, które mogą znajdować się w powietrzu, które dostarczane jest do pomieszczeń w wątpliwej jakości rurach.
Kształtki wentylacyjne
Szczególną uwagę każdy budowniczy powinien przyłożyć do kształtek wentylacyjnych, a więc w wielu sytuacjach kluczowy element systemu wentylacji. Na co zwrócić uwagę, wybierając kształtki wentylacyjne? Producent odpowiada przede wszystkim za rodzaj oraz trwałość produktu. Wśród kształtek wentylacyjnych można wyróżnić dwa rodzaje, różniące się od siebie sposobem łączenia poszczególnych elementów. Otóż może to być tzw. kielich, czyli elementy, które łączą się ze sobą na sztywno. Wykorzystywane są najczęściej w prostych konstrukcjach, gdzie kąt zgięcia wynosi 90 lub 45 stopni. Połączenie tego typu cechuje się dużą wytrzymałością i trwałością. Drugi rodzaj wykorzystywany w tej gałęzi przemysłu to tzw. elastyczne kształtki wentylacyjne. Ich największą zaletą jest możliwość precyzyjnego dostosowania kąta zmiany kierunku przewodu. Wszystkie elementy łączą się ze sobą na dwa wsuw lub za pomocą specjalnych opasek. Zazwyczaj są to kształtki wentylacyjne okrągłe, które łatwiej dopasować do konstrukcji budynku.