Polisa na życie to jedno z najważniejszych ubezpieczeń, którego zakup powinien rozważyć każdy z nas. Jej główną funkcją jest zapewnienie ochrony Tobie oraz Twoim bliskim, nie tylko na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej. Ubezpieczenie na życie może być rozszerzone o dodatkowe elementy, które pozwolą Twojej rodzinie spać spokojnie. Sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem ubezpieczenia na życie!
Dla kogo jest ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie przyda się każdemu – niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu, stanu zdrowia. Polisa na życie chroni przede wszystkim życie, ale i zdrowie osoby ubezpieczonej. W najtrudniejszych momentach, takich jak śmierć osoby ubezpieczonej, pozwala na otrzymanie wsparcia finansowego i pokrycie dotychczasowych potrzeb i zobowiązań rodziny – wysokość świadczeń zależy oczywiście od wybranego wariantu ubezpieczenia, ubezpieczeń dodatkowych i wysokości sumy ubezpieczenia.
Jak działa ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie polega na tym, że w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej, wypłacone zostaje świadczenie osobom uposażonym. W efekcie najbliżsi zmarłej osoby otrzymują nieocenione w tak trudnej sytuacji wsparcie finansowe.
Jakie ryzyka ubezpieczeniowe obejmuje ubezpieczenie na życie?
Polisa na życie to nie tylko ochrona życia i zdrowa ubezpieczonego. Może zostać rozszerzona o dodatkowe ryzyka ubezpieczeniowe, po wystąpieniu których otrzymasz prawo do uzyskania świadczenia, czyli określonej sumy pieniędzy czy renty. Wśród nich możemy wyróżnić np.:
- poważne zachorowanie,
- dożycie określonego wieku
- pobyt w szpitalu
- trwały uszczerbek na zdrowiu
Wybierając polisę na życie dla siebie, warto dopytać agenta ubezpieczeniowego o możliwości rozszerzenia zakresu ubezpieczenia. Wtedy będziesz miał możliwość wyboru takiego zakresu ochrony, który pozwala Ci spać spokojnie z myślą, że byt Twojej rodziny na wypadek śmierci jest odpowiednio zabezpieczony.
Czy warto rozszerzyć ubezpieczenie na życie o dodatkowe elementy?
Przed wyborem ubezpieczenia na życie warto, abyś się zastanowił, jakie elementy ochrony ubezpieczeniowej są dla Ciebie najważniejsze. Ubezpieczenia na życie, oprócz funkcji ochronnej, mogą pełnić również funkcję inwestycyjną. W ramach takich ubezpieczeń część środków jest inwestowana w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK). W Compensie jedno z ubezpieczeń z funkcją ochronno-inwestycyjną nosi nazwę Compensa Maxima.
Jak zostało już wspomniane powyżej, ubezpieczenie na życie może być rozszerzone dodatkowe ryzyka ubezpieczeniowe. Przykładowo, w Compensie masz możliwość rozszerzenia swojego ubezpieczenia na życie o:
- świadczenia pieniężne związane ze zdiagnozowaniem poważnej choroby, w tym nowotworu złośliwego,
- wsparcie finansowe w przypadku niezdolności do pracy po wystąpieniu nieszczęśliwego wypadku albo w trakcie leczenia choroby nowotworowej;
- ochronę w przypadku dłuższego pobytu w szpitalu (zarówno w Polsce, jak i za granicą);
Tutaj sprawdzisz więcej informacji na temat tego, ile kosztuje i co może obejmować ubezpieczenie na życie.
O tym pamiętaj przed zakupem ubezpieczenia na życie
Przed zakupem polisy na życie, przede wszystkim pamiętaj o tym, aby dobrać zakres ubezpieczenia dopasowany do potrzeb Twoich i Twojej rodziny. Biorąc pod uwagę ten aspekt, możesz zdecydować się zarówno na podstawową polisę albo rozszerzoną. Aby dowiedzieć się, na jakie możliwości rozszerzenia ubezpieczenia możesz liczyć w ramach konkretnego produktu, odwiedź agenta ubezpieczeniowego w swojej okolicy, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji.
Musisz jednak pamiętaj, że zakres ochrony ubezpieczeniowej to nie wszystko. Wybierając polisę na życie, zwróć także uwagę na:
- wysokość sumy ubezpieczenia (wysokość świadczenia po wystąpieniu danych ryzyk ubezpieczeniowych jest wyliczana jako konkretny procent sumy ubezpieczenia);
- comiesięczna lub całościowa wysokość składki, jaką zapłacisz za swoją polisę;
- czy Twoja polisa jest ubezpieczeniem na życie i na dożycie;
Wahasz się, jakie ubezpieczenie będzie najlepsze dla Ciebie? Sprawdź ranking ubezpieczeń na życie, który pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję.