Site icon StrefaWWW – Webmaster, Kurs HTML, PHP, JavaScript, News

Rynek pracy w Polsce – gdzie szukać pracy?

Happy optimistic young female in jeans shirt over grey t shirt standing in cafe and looking at camera

Mimo że pandemia COVID-19 doprowadziła do upadłości niektórych firm, to polski rynek pracy dość szybko podnosi się po lockdownie. Jak aktualnie wygląda sytuacja w kwestii bezrobocia? W których miastach przeciętne wynagrodzenie jest najwyższe?

Spadek bezrobocia na polskim rynku pracy

Na koniec września 2021 r. w urzędach pracy na terenie Polski były zarejestrowane 934 674 osoby pozostające bez pracy. To dobra wiadomość – na początku stycznia bezrobotnych było więcej, bo 1 090 365 osób. Od kilku miesięcy widoczny jest też trend spadkowy, gdy mowa o stopie bezrobocia. Aktualnie wynosi ona 5,6 proc. Jak wypadają pod tym względem poszczególne województwa?

Najniższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie wielkopolskim (3,3 proc.), z kolei najwyższą w województwie warmińsko-mazurskim (8,7 proc.). W pozostałych województwach wskaźnik ten wygląda następująco:

W większości województw utrzymuje się trend spadkowy – stopa bezrobocia jest coraz niższa, a osoby poszukujące pracy w coraz krótszym czasie znajdują zatrudnienie na atrakcyjnych dla nich warunkach.

Ile można zarobić w największych miastach Polski?

W Polsce obowiązuje minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa w przypadku umów cywilnoprawnych. W 2021 r. to odpowiednio 2800 zł brutto i 18,30 zł brutto. Wielu pracowników może jednak liczyć na wyższe wynagrodzenie. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które zdecydowały się wyjechać za pracą do dużego miasta. W którym mieście można zarobić najwięcej?

Przeciętne zarobki (kwoty brutto) w pięciu największych pod względem liczby mieszkańców miastach prezentują się następująco:

Mimo że aktualnie to Warszawa jest największym rynkiem pracy w Polsce, to pod względem przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw nieznacznie wyprzedza ją Kraków. Najmniej w tym zestawieniu zarabiają pracownicy z Łodzi.

Warto pamiętać, że miasto to zaledwie jeden z wielu czynników wpływających na wysokość zarobków w Polsce. Pensja zależy także od: branży, stanowiska i wreszcie doświadczenia zawodowego. Wewnątrz poszczególnych branż zróżnicowanie zarobków może być bardzo duże, czego dobrym przykładem jest sektor IT.

Metody szukania zatrudnienia – lista

Jak znaleźć atrakcyjną pracę w Polsce? Lista sprawdzonych metod poszukiwania zatrudnienia jest długa. Osoby, które z różnych względów ponownie znalazły się na rynku pracy, szukają posady przez:

Wymienione metody to nie wszystkie, z których korzystają bezrobotni, ale z pewnością najpopularniejsze. Mimo że aktywne odpowiadanie na oferty pracy jest jedną z kluczowych kwestii, to pamiętać warto też o dokumentach aplikacyjnych i przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Exit mobile version