Site icon StrefaWWW – Webmaster, Kurs HTML, PHP, JavaScript, News

Jaką rolę w samochodzie odgrywa pompa wtryskowa?

Close up hands of unrecognizable mechanic doing car service and maintenance.

Działanie silnika spalinowego wiąże się z koniecznością wytworzenia mieszanki paliwowo-powietrznej, która będzie mogła zostać spalona, uwalniając potrzebną energię. W silnikach benzynowych nastąpi to za sprawą iskry. W jednostce dieslowskiej funkcjonującej za sprawą zapłonu samoczynnego paliwo musi być jednak sprężone do stosunkowo wysokiego ciśnienia, co wymaga zastosowania odpowiedniej pompy wtryskowej.

Jakie rodzaje pomp stosuje się w silnikach diesla?

W klasycznych silnikach diesla stosowano pompy mechaniczne. Początkowo używano pomp sekwencyjnych, by z czasem zastąpić jej pompami rzędowymi lub rotacyjnymi. Pompy rzędowe są rozwiązaniem, które wykorzystywano najdłużej – po wprowadzeniu elektronicznego układu sterującego EDC korzystano z nich aż do lat dwutysięcznych. Ze względu na zaostrzające się normy dotyczące ochrony środowiska pompy mechaniczne zastąpiono opracowanymi przez firmę Volkswagen pompowtryskami albo stworzonym przez Fiata systemem common rail. W samochodach produkowanych obecnie korzysta się już tylko z konstrukcji common rail z uwagi na prostszą budowę, niższą cenę oraz większe możliwości dopasowywania parametrów do zapotrzebowania na paliwo.

Jak działają pompowtryskiwacze?

Pompowtryskiwacze są połączeniem pompy ze wtryskiem. Mogą działać z dużą wydajnością, ponieważ sprężają stosunkowo niewielkie dawki paliwa. Ich cechą charakterystyczną jest dość złożona konstrukcja, przekładająca się na wysoki koszt samego urządzenia oraz jego ewentualnych napraw. Część odpowiedzialna za zwiększanie ciśnienia paliwa działa za sprawą mechanicznego połączenia z wałkiem rozrządu. Iglica, której ruch dawkuje paliwo, jest natomiast sterowana przez ECU.

Jak pracuje common rail?

Działanie układ common rail bazuje na wykorzystaniu specjalnej listwy zasilającej, z której paliwo trafia do wtryskiwaczy obsługujących poszczególne cylindry. Zamontowana w układzie pompa podnosi ciśnienie do jednakowej dla wszystkich wtrysków wartości. Jest to konstrukcja składająca się z trzech promieniście ustawionych tłoków, które są przemieszczane za pośrednictwem mimośrodu napędzanego przez silnik. Dzięki równomiernemu rozmieszczeniu tłoków paliwo jest podawane przez cały czas przy takim samym ciśnieniu.

Pompy wtryskowe i pompowtryskiwacze mają ograniczoną żywotność, jednak w razie awarii można je poddać regeneracji. Zlecenia tego rodzaju przyjmuje firma Silesia Cars Center. W jej ofercie znajduje się też serwis turbosprężarek, diagnostyka i naprawa układów mechanicznych, wymiana opon, przeglądy okresowe oraz badania techniczne.

Exit mobile version