Postęp technologii sprawia, że pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań przeznaczonych między innymi dla samochodów. Nawet w przypadku auta renomowanego producenta trzeba liczyć się z ryzykiem wystąpienia jakiejś awarii, co z kolei wymaga sięgnięcia po odpowiednie narzędzie diagnostyczne w celu znalezienia źródła powstałego problemu. Godne uwagi są interfejsy do samochodu, czyli specjalne urządzenia elektroniczne umożliwiające diagnostykę stanu technicznego we własnym zakresie. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat, czym dokładnie są, jak działają, jakie jest ich zastosowanie.
Czym są interfejsy do samochodu? Jak działają?
Interfejs do samochodu jest wykorzystywany do celów prywatnych i przez mechaników, można go spotkać w wielu warsztatach mechanicznych. Potrzebuje on do prawidłowego działania odpowiedniego oprogramowania w przeciwieństwie do profesjonalnych urządzeń diagnostycznych, które mają je już wbudowane. Kolejną kwestią jest to, że interfejs samochodowy musi zostać podłączony do jakiegoś odbiornika, czyli komputera, laptopa, smartfona lub tableta. W przypadku domowej diagnostyki urządzenia jest całkowicie wystarczający, pozwala na sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Po podłączeniu go do samochodu zapalają się diody widniejące na obudowie. W interfejsie jest wtyczka, którą umieszcza się w gnieździe OBD2 w aucie.
W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów interfejsów, mogą być one przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze są wyposażone w nadajnik do łączności wifi lub z funkcją bluetooth. Z kolei bezprzewodowe interfejsy diagnostyczne producenci zakańczają wtyczką USB. Podsumowując, do działania interfejsu niezbędne jest gniazdo diagnostyczne w samochodzie, zgodne ze standardem OBD2. Zadbać Należy również o sprawny i naładowany akumulator, aby móc przystąpić do korzystania z interfejsu. Niezbędne jest także urządzenie odbiorcze z wyjściem USB w przypadku modelu przewodowego lub systemem Android przy podłączeniu do smartfona/tableta. Z kolei do przetwarzania sygnału służy odpowiednie oprogramowanie, kompatybilne ze stosowanym interfejsem (znacznie zwiększa jego możliwości diagnostyczne).
Jakie zastosowanie ma interfejs samochodowy?
Interfejsy diagnostyczne mają szerokie zastosowanie, służą do odczytywania kodów błędów, które są odpowiedzialne za zapalanie się kontrolek ostrzegawczych w samochodzie. Za ich pomocą możliwe jest także skasowanie błędów zapisanych w pamięci sterownika pojazdu. Interfejsy do samochodu są narzędziami pozwalającymi na sprawdzenie zużycia paliwa, parametrów pracy silnika i osprzętu jednostki napędowej. Można dowiedzieć się między innymi, jaka jest temperatura oleju i płynu chłodniczego.
Interfejsy samochodowe służą do sprawdzania składu mieszanki paliwowo-powietrznej, napięcia akumulatora, czujników obecnych w układzie wydechowym. Za pomocą tego typu urządzeń można z łatwością odblokować numer VIN. Nie ma również problemu ze zdiagnozowaniem działania rozmaitych układów typu klimatyzacja. Po interfejsy diagnostyczne warto sięgać w celu uzyskania rozmaitych informacji o stanie technicznym pojazdu. Świetnie sprawdzają się, gdy trzeba dopasować działania rozmaitych systemów, czyli przykładowo obrotowego biegu jałowego, wrażliwości czujników.
Czy warto zdecydować się na interfejs diagnostyczny?
Interfejsy diagnostyczne są bardzo praktycznymi urządzeniami, które nie kosztują wiele, pozwalają na samodzielne sprawdzenie wielu parametrów w samochodzie. Można profilaktycznie ocenić stan techniczny pojazdu we własnym zakresie, co przekłada się na sporą oszczędność czasu i pieniędzy. Znika konieczność oddawania samochodu do warsztatu. Zakup interfejsu to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych w przypadku najprostszych modeli, do tego dolicza się jeszcze kilkanaście złotych za odpowiedni program diagnostyczny. Tego typu urządzenia mogą być użytkowane w trasie, warsztacie, garażu. Ogromną zaletą korzystania z interfejsów jest to, że pozwalają na błyskawiczne znalezienie przyczyny awarii.
Trzeba pamiętać o tym, że czujniki w samochodach nie zawsze informują o rozmaitych błędach Jeżeli nie zapali się konkretna kontrolka, to można nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że coś działa nieprawidłowo. Mocno utrudnia to zdiagnozowanie problemu. Z kolei interfejsy odczytują kody błędów, które nie powodują zapalenia się kontrolek ostrzegawczych. Warto wobec tego systematycznie sprawdzać, czy wszystko działa właściwie, co nie zajmuje wiele czasu. Oczywiście najtańsze i najprostsze urządzenia mają ograniczone możliwości, mogą nie wykrywać niektórych awarii. Warto wobec tego zainwestować w dobrej jakości produkt renomowanego producenta. Nadal nie będzie się to wiązać z koniecznością poniesienia wysokich kosztów, a urządzenie posłuży przez długi czas.
Podsumowując, na korzyść interfejsu diagnostycznego do samochodu przemawia następujące kwestie:
- Relatywnie niska cena,
- Szerokie zastosowanie, do użytku profilaktycznego i wykrywania błędów,
- Funkcjonalność,
- Prosta obsługa,
- Możliwość samodzielnego ustalenia powodu zaistniałego problemu,
- Przyspieszenie procesu usuwania awarii,
- Dostępność wariantu bezprzewodowego.